Založ si blog

Všetci chceme byť dobrí

 

Som presvedčený o tom, že väčšina ľudí má dobré úmysly a hoci sebectvo a chamtivosť slávi čoraz väčšie úspechy, mierumilovnosť je stále prevažujúcim pocitom v srdciach drvivej väčšiny Slovákov. Iné, najmä negatívne pocity, však bránia tomuto geneticky základnému inštinktu prejaviť sa tak, ako by sme si to želali. Napríklad taký pocit krivdy dokáže zabrzdiť prirodzený tok dobra z nás do okolia a smerom k našim blížnym, a nedovolí nám hovoriť či konať tak, ako nám káže naša prirodzenosť. Ukrivdený človek sotva bude ťahať za jeden povraz s tými, ktorým nerozumie. A hoci sme všetci z jedného slovenského cesta, z akejsi zdanlivo sebaobranného reflexu robíme čosi, čo pre nás nie je prirodzené.  Preto sa nám zdá, že naši bratia sú nepriatelia.

Vidno to na každom kroku.

Takí  rozhádaní sme snáď ešte nikdy neboli.

Takí rozdelení, ostro vymedzení a opačným argumentom neprístupní sme neboli ani v časoch najväčšieho národnostného útlaku. Práve naopak, pod čižmou agresora sme sa dokázali spojiť, lebo nepriateľ bol jasný a náš cieľ tiež. Snívali sme o slobode a samostatnosti a ani predstaviť si nevedeli, aké problémy by sme v slobodnom Slovensku mohli mať. A ľaľaho, je to tu. Dostali sme dosiaľ najväčší kus slobody aj relatívnej demokracie v dejinách – a je to ešte horšie. Kríza porozumenia vrcholí. Prestali sme rozumieť slovám, ktorým sme doteraz vždy rozumeli, prestali sme ťahať za jeden povraz, začali sme sa biť medzi sebou.

Som hlboko presvedčený o tom, že sme sa nezmenili, naša podstata ani naše gény sa nedajú prerobiť za pár rokov, ale… prestali sme si rozumieť. Dobro a zlo už nie sú také jasné, ako boli od praveku, náš spoločný cieľ sa rozplynul na stovky a tisíce malých, zväčša malicherných a sebeckých cielikov, často na úkor našich bratov. Ešte nikdy sme sa nemali tak dobre, ako sa máme teraz, ale dokážeme si to dobro okoreniť tak neznesiteľne, že ani nejde stráviť. Začali sme prekrúcať význam slov aj skutkov a v mene vlastného prospechu otáčať náš svet hore nohami. Už nehľadáme pravdu, už sa len utvrdzujeme vo svojich názoroch a filtrujeme všetko, čo im nevyhovuje. Svet sa stal príliš zložitým na to, aby sme dokázali vnímať všetky jeho odtiene, a tak sa prikláňame na bielu či čiernu stranu, ignorujúc všetky ostatné farby tohto sveta. Triedny boj sme vymenili za boj názorový. Akoby sme bez boja nevedeli žiť. Akoby sme sa báli, že vpustením opačného názoru kapitulujeme a dobro necháme napospas zlu. Akoby dohoda bola kapituláciou. Akoby porozumenie bolo prehrou. Všetci chceme byť dobrí, a tak, často nechtiac, rozosievame zlo neporozumenia…

Verím, že ľudia, zhromaždení na námestiach pod zástavou slušného Slovenska, to mysleli dobre. Verím, že dobre to myslia aj tí, ktorí ich upozorňovali, že sú len zmanipulovaní a v skutočnosti pomáhajú komusi, kto to s nami dobre nemyslí. „Postavme sa proti zlu“ je heslo, za ktorým stoja ľudia v dobrej viere, a ďalej už nerozoberajú, čo ním kto sledoval. Existuje množstvo krásnych fráz aj hesiel, za ktoré sa dobrý a slušný človek rád postaví, ak nepozná toho, kto za nimi stojí a čo chce dosiahnuť. To preto nás stále ktosi podvádza a robí si z nás nástroj na dosiahnutie svojich cieľov, ktoré s našimi túžbami nemajú nič spoločné. To preto sme boli už toľkokrát sklamaní, keď pravda vyplávala na povrch. Stále sme dôverčiví a podľa seba súdime iných. Všetci chceme byť dobrí a veríme, že takí sú všetci. To preto nedovidíme na dôvody, prečo nás ktosi rozdeľuje. To preto sa mu tak darí.

Stačilo by spojiť sa.

V jednote je sila.

Stačilo by dohodnúť sa…

S hejtermi sa nekamarátim

16.10.2020

Nakazených pribúda raketovým tempom. Už nie sme tou krajinou, ktorú pred polrokom obdivovali za jej disciplínu a skvelé výsledky v boji s pandémiou. Prepadávame sa do bahna čoraz viac. Prečo? Nuž nielen pre nedostatočné opatrenia vlády, ktorá z empatie k občanom nevyhlásila tie opatrenia skôr, ale hlavne pre čoraz väčší hnev či až nenávisť tých občanov k [...]

Načo zachraňovať životy?

13.10.2020

„Lebo človek v svojej zlobe je ukrutnejší a zaťatejší ako krokodíl. Jeho srdce je tvrdšie ako kameň, jeho márnivosť ničotnejšia ako prach. Ponor ho do rieky, a len čo mu uschnú šaty, bude taký istý ako predtým. Vrhni ho do smútku a sklamania, a keď sa zviecha, bude zasa taký istý ako predtým…“ (Egypťan Sinuhe) Celý život komusi pomáham. [...]

Čo je dôležitejšie ako život?

05.10.2020

Tak už sme ťa pochovali. Nepomohla ti ani najmodernejšia technika. Odpojili ťa od prístrojov, preložili tvoje bezvládne telo na vozík a previezli z Jisky do márnice. Nikdy za života nebol o teba taký záujem, pohrebné služby sa takmer pobili o to tvoje telo a hyeny v ľudskej koži s vidinou kšeftu ťa uchmatli iným, ale napokon všetko dobre dopadlo. Dobre znamená [...]

medveď domaniža

Okolo Hrebienka sa túla medvedica, odborníci varujú pred kŕmením

16.05.2021 17:08

Envirorezort vyzýva všetkých návštevníkov Tatier, aby sa správali zodpovedne a divoké šelmy nelákali na potravu, nefotili sa s nimi a zbytočne ich neprovokovali.

Ján Mikas

Od pondelka slobodnejší, bez zbytočných testov. Čo platí vo vašom okrese

16.05.2021 17:00, aktualizované: 17:57

Covid automat už neráta s pravidelným testovaním. „Testovanie prešlo veľkými zmenami a je zbytočné testovať tam, kde netreba,“ ozrejmil hlavný hygienik Ján Mikas. Čo platí od pondelka 17. 5. pre jednotlivé okresy?

cigániková

Bittó Cigániková: Vo veci úpravy väzby sa rodí kompromis, hlasovanie sa posunie

16.05.2021 14:13, aktualizované: 15:10

Poslanec Gyimesi (OĽANO) tvrdí, že klub bude v pondelok diskutovať o kolúznej väzbe.

remišová

Remišová verí, že v koalícii prejde vládny návrh o kolúznej väzbe

16.05.2021 13:22, aktualizované: 16:02

V súvislosti s oponentom v diskusii Ladislavom Kamenickým, skonštatovala, že Smer vyvíja obrovský tlak na to, aby sa z väzby dostali jeho nominanti.

nautilus

Nejasné správy o zlatých muškách

Štatistiky blogu

Počet článkov: 564
Celková čítanosť: 1344871x
Priemerná čítanosť článkov: 2385x

Autor blogu

Archív