Založ si blog

O empatii a úcte k človeku

 

V ostatnom čase som riešil vážne zdravotné problémy. Ako väčšina ľudí, o ťažkosti iných som sa veľmi nezaujímal, akosi inštinktívne, akoby aj premýšľanie o chorobe bolo infekčné. V nemocnici som ale videl chudákov, akých v bežnom živote nestretnete, a takisto aj prácu zdravotníkov, na ktorých sa zo strany zdravých rúti len vlna kritiky. Isteže je naše zdravotníctvo v dosť havarijnom stave, ale väčšina zdravotníkov za to nemôže, naopak, snažia zo všetkých síl toho zdochýňajúceho koňa udržať nažive. Môj obdiv a úcta teda patrí v prvom rade im.

Po operácii bedrového kĺbu som sa na rehabilitačnom oddelení piešťanskej nemocnice zoznámil s človekom, ktorého život by bol skvelým námetom na drsný thriller o tom, čoho všetkého je život schopný a kam až dosiahne ľudská bezohľadnosť a zloba. Nechcem to tu opisovať celé, to je na samostatný článok, len toľko, že mne samotnému to pomohlo uvedomiť si, že napriek momentálnym ťažkostiam mám vlastne veľké šťastie a môžem si blahoželať. Sú ľudia, ktorí toľko šťastia nemali. Sú ľudia, ktorí sa boria s takými problémami, o akých sa nám ostatným ani nesníva, lebo hoci sme z tých filmových thrillerov už k bolesti otupeli a berieme ich len ako film. Aj tie, ktorými trpia naši blížni v reálnom živote. Namiesto empatie a súcitu s nimi sa pretekáme v otrlosti a bezcitnosti, namiesto pomoci trpiacim sa snažíme ich bolesť nevnímať a nevpustiť si ju pod kožu. Akoby bola infekčná. Možno až keď to utrpenie príde k nám tak blízko, že mu nemôžeme uniknúť, napríklad keď sme sami pripútaní na lôžko, pochopíme celú hĺbku ich bolesti. Až cez prizmu tej vlastnej sa nám rozšíri vnímanie až k bodu empatie…

Poznám viacero ľudí, pre ktorých život rozhodne nie je prechádzka ružovým sadom. Teraz, keď bez barlí neurobím ani krok, začínam chápať starého pána Kľuku, ktorý o barliach chodil celý život a my sme si z neho ako chalani robili srandu. Až teraz ma to mrzí. Až teraz, keď sa mi k problémom, spojeným s operáciou pridružili respiračné a už dva týždne nespávam kvôli kašľu, neskutočne obdivujem jednu moju kamarátku, ktorá kvôli vážnej pľúcnej chorobe kašle už celé roky. A uvedomujem si, že na tomto svete žijú ľudia, pre ktorých je každý deň utrpením – a predsa sa dokážu smiať, ba dokonca pomáhať iným a nalievať im optimizmus. Nechápem. Ani nemôžem. Lebo môj život je oproti tomu ich naozaj prechádzkou. Musel som sa k nim priblížiť bližšie než na diskrétnu vzdialenosť dnešných odľudštených vzťahov, zbavených tak možnosti empatie, musel som si sám pričuchnúť k utrpeniu, aby som znova ucítil tú zabudnutú vôňu človečiny. Neprajem, ale odporúčam každému. Možno potom prestaneme vnímať svojich blížnych kvôli ich názorom, ktorým nerozumieme, ako nepriateľov, možno nám súcit pomôže vidieť v nich svojich blížnych so svojimi bolesťami a starosťami, možno si ich znova začneme vážiť. Ešte stále sme predsa Ľudia…

Koho voliť?

07.02.2020

Hneď v úvode musím povedať, že sa politike nerozumiem. Ani nechcem. V záujme zachovania zdravého rozumu a akej-takej miery optimizmu z diania okolo nás sa všetkým hrôzam vyhýbam, takže tento viac »

Zdravotníctvo z pohľadu pacienta

21.01.2020

Niet snáď odpornejšieho človeka ako ten, čo si sťažuje na svoje zdravie. Keďže choroby a iné neduhy má každý svoje vlastné, o cudzích nechce počuť ani slovo a uteká pred nimi ako pred viac »

Kazisveti

16.01.2020

V americkom mestečku Livermore, v hasičskej zbrojnici, svieti žiarovka. Svieti tam už takmer 120 rokov. Bola vyrobená v roku 1901,s úmyslom svietiť ľuďom v temnote, nezaťažená ešte „obchodným viac »

Ján kuciak a Martina kušnírová beblavý tusk spomienka námestie SNP

Tusk: Kuciak sa stal symbolom pravdy a slobody pre všetkých Európanov

22.02.2020 18:03

Predseda Európskej ľudovej strany Donald Tusk bol vzdať úctu pri pamätníku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

OPRE ROMA Memorandum Rómovia volby

Osem politických strán a hnutí podporilo Memorandum Rómov

22.02.2020 16:38

Zaviazali sa tak, že v prípade zvolenia do parlamentu budú pamätať na 12 požiadaviek, ktoré majú viesť k systémovým zmenám.

kiska reklama

Google zablokoval niektoré predvolebné spoty Smeru

22.02.2020 15:30

Išlo prevažne o tri desiatky predvolebných reklám, ale aj dve YouTube videá. V jednom z nich strana útočí na Andreja Kisku a hovorí o prílive migrantov.

vybuch plynu v Prešov, odpratavanie, demolacia panelaka sutiny

Polícia v súvislosti s výbuchom plynu v Prešove zadržala ďalšie dve osoby

22.02.2020 14:32

Zároveň krajský policajný vyšetrovateľ zmenil právnu kvalifikáciu aj voči trom už obvineným a väzobne stíhaným osobám.

nautilus

Nejasné správy o zlatých muškách

Štatistiky blogu

Počet článkov: 529
Celková čítanosť: 1097963x
Priemerná čítanosť článkov: 2076x

Autor blogu