Založ si blog

Čo je dôležitejšie ako život?

 

Tak už sme ťa pochovali.

Nepomohla ti ani najmodernejšia technika. Odpojili ťa od prístrojov, preložili tvoje bezvládne telo na vozík a previezli z Jisky do márnice. Nikdy za života nebol o teba taký záujem, pohrebné služby sa takmer pobili o to tvoje telo a hyeny v ľudskej koži s vidinou kšeftu ťa uchmatli iným, ale napokon všetko dobre dopadlo. Dobre  znamená definitívne. Vo chvíli vyplatenia účtov si prestal existovať.

Každá smrť prináša otázniky.

V pitevnej správe bolo, ako vždy, srdečné zlyhanie, tá zázračná formulka, zbavujúca každej zodpovednosti. Každý predsa vie, že bez srdca sa nedá žiť. Ďalšie pridané diagnózy svedčili o snahe vyvrátiť každú pochybnosť o nevyhnuteľnosti smrti a zabrániť prípadnej myšlienke na preskúmanie správnosti terapie. Viac ako tri roky si chodil po lekároch a sťažoval si na problémy, ale každé vyšetrenie bolo negatívne a nielen lekári, ale aj my sme ťa už začali pokladať za hypochondra. A na srdce si si nesťažoval nikdy. A naraz: Bum. Diagnóz ako maku. Vraj si to nemohol prežiť.

Tak prečo si vlastne zomrel?

Niekto tvrdí, že na koronavírus. Niekto, že na to srdce. Aj pľúcnu nedostatočnosť. Aj mozgovú príhodu. Aj rakovina sa spomínala. Až sa čudujem, ako dlho si to všetko vydržal. V tej spúste názorov sa pravda úplne stratila…

Ja si myslím, že si zomrel aj preto, lebo nikto nemal záujem na tom, aby si žil.

To len my sme ťa mali radi.

Pre cudzích si bol len jedným z dôchodcov, čo im odžierajú peniaze a zaťažujú zdravotníctvo. Táto kríza ukázala, kto je kto. Myslím si, že si zomrel na nedostatok úcty k životu. Aj ľudia, ktorým sme verili, podporovali ich a chránili, sa v ťažkých chvíľach prejavili ako cynickí sebci bez kvapky empatie, ktorí neváhajú obetovať životy svojich blížnych len preto, aby sa mohli zabávať, ožierať sa v krčmách či zahulákať si na športových zápasoch. V honbe za peniazmi sa charakter úplne stráca a z „miluj blížneho svojho ako seba samého“ zostali len zdrapy. Kde zostal súcit, kde empatia? Čo je dôležitejšie ako život?

Zomrel si preto, lebo bez srdca sa nedá žiť.

Odpočívaj v pokoji, Majko…

 

S hejtermi sa nekamarátim

16.10.2020

Nakazených pribúda raketovým tempom. Už nie sme tou krajinou, ktorú pred polrokom obdivovali za jej disciplínu a skvelé výsledky v boji s pandémiou. Prepadávame sa do bahna čoraz viac. Prečo? Nuž nielen pre nedostatočné opatrenia vlády, ktorá z empatie k občanom nevyhlásila tie opatrenia skôr, ale hlavne pre čoraz väčší hnev či až nenávisť tých občanov k [...]

Načo zachraňovať životy?

13.10.2020

„Lebo človek v svojej zlobe je ukrutnejší a zaťatejší ako krokodíl. Jeho srdce je tvrdšie ako kameň, jeho márnivosť ničotnejšia ako prach. Ponor ho do rieky, a len čo mu uschnú šaty, bude taký istý ako predtým. Vrhni ho do smútku a sklamania, a keď sa zviecha, bude zasa taký istý ako predtým…“ (Egypťan Sinuhe) Celý život komusi pomáham. [...]

Náš Majko je už na pľúcnej ventilácii

20.09.2020

A my čakáme každú chvíľu na tú najhoršiu správu. Zakaždým, keď zazvoní telefón, trnieme strachom, že už je koniec. Keďže návštevy v nemocnici sú zakázané, musíme sa spoliehať len na lekárov a na to, že majú najlepšiu snahu zachrániť ho. Majko je veľmi dobrý človek a zaslúžil by si ešte žiť. Nemôžeme ale robiť nič iné, ako mu držať palce. [...]

medveď domaniža

Okolo Hrebienka sa túla medvedica, odborníci varujú pred kŕmením

16.05.2021 17:08

Envirorezort vyzýva všetkých návštevníkov Tatier, aby sa správali zodpovedne a divoké šelmy nelákali na potravu, nefotili sa s nimi a zbytočne ich neprovokovali.

Ján Mikas

Od pondelka slobodnejší, bez zbytočných testov. Čo platí vo vašom okrese

16.05.2021 17:00

Covid automat už neráta s pravidelným testovaním. „Testovanie prešlo veľkými zmenami a je zbytočné testovať tam, kde netreba,“ ozrejmil hlavný hygienik Ján Mikas. Čo platí od pondelka 17. 5. pre jednotlivé okresy?

cigániková

Bittó Cigániková: Vo veci úpravy väzby sa rodí kompromis, hlasovanie sa posunie

16.05.2021 14:13, aktualizované: 15:10

Poslanec Gyimesi (OĽANO) tvrdí, že klub bude v pondelok diskutovať o kolúznej väzbe.

remišová

Remišová verí, že v koalícii prejde vládny návrh o kolúznej väzbe

16.05.2021 13:22, aktualizované: 16:02

V súvislosti s oponentom v diskusii Ladislavom Kamenickým, skonštatovala, že Smer vyvíja obrovský tlak na to, aby sa z väzby dostali jeho nominanti.

nautilus

Nejasné správy o zlatých muškách

Štatistiky blogu

Počet článkov: 564
Celková čítanosť: 1344784x
Priemerná čítanosť článkov: 2384x

Autor blogu

Archív