Založ si blog

Okradni pána, kedy môžeš. Pán ťa okradne kedy chce

 

Je neskutočne zábavné sledovať dohady a naťahovačky okolo nedostatku financií prakticky na všetko. Analýzy robia spravidla ľudia odtrhnutí od reality, celoživotne zašití v nejakom teoreticky-zbytočnom ústave, ktorého existencia sama osebe je tieždôvodom tejto situácie. Na sprostosti sa v našom štáte míňa najviac. Jediným skutočným dôvodom platenia zbytočných ľudí je potreba teplých flekov, platených z daní tých, ktorí na ne musia zarobiť. Situácia je už natoľko zvrátená, že tí, ktorí nič neprodukujú a nikomu nie sú užitoční, majú oveľa vyššie platy ako tí, ktorí na tie ich platy makajú. Tisícky zväčša mladých ľudí v tomto štáte sedia celé dni pri počítačoch, väčšinu pracovného času surfujú po internete či naháňajú príšery z vesmíru a berú za to plat. Ak sa priblíži šéf, jediným klikom sa vedia dostať do pracovnej polohy. Najväčším umením dneška je odôvodniť potrebu tejto pracovnej pozície a zapôsobiť dojmom nepostrádateľnosti. Skutočnú prácu, ktorá produkuje zisk, robia tí poslední v hierarchii dnešných pomerov, robotníci na stavbách, ženy za pásmi. Tí majú príšeru z vesmíru spravidla nad sebou, ktorá orlím zrakom sleduje, či každý pohyb je efektívny a s hodinkami v ruke stopujú, či nepretiahli tú minútu, ktorú dostali na WC. Vykorisťovanie človeka človekom, ako nám o tom hovorili komunisti, tu opäť funguje naplno. Na rozdiel od minulosti je však príliš málo tých, ktorí ním trpia, a príliš veľa tých, ktorým tento stav vyhovuje. Aj preto je nutné žmýkať tých pár skutočne produktívnych až do krajnosti. Hovoriť za tohto stavu o lojalite k firme je tragikomické. Medzi zamestnávateľom a zamestnancom zúri tichá, ale neustávajúca vojna a drístom o tom, ako zamestnávateľ živí zamestnanca sú naozaj len pre debilov. Žiadny zahraničný zamestnávateľ sem neprišiel z lásky k nášmu národu, ale všetci len pre zisk. Sú ochotní investovať milióny na výstavbu nových závodov, lebo vedia, že biedne platy slovenských zamestnancov im to bohato vynahradia. Hodnoty, ktoré Slováci vytvárajú, musia stačiť nielen na luxusný život ich zahraničných zamestnávateľov  a vytváranie vysokej úrovne sociálneho zabezpečenia v ich domovine, ale aj na platenie mohutného štátneho aparátu a tisícky zbytočných pracovných miest u nás doma. Ak by tu bola aspoň čiastočná spravodlivosť, majetkové pomery by vyzerali celkom inak. Teraz to však vyzerá tak, že každému produktívnemu zamestnancovi sedí na krku toľko parazitov, že sa už nedokáže ani nadýchnuť. A je to čoraz horšie.

Ľudia vedia, kde je pes zakopaný, ale keďže stále im niekto tlačí do hlavy kaleráby, boja sa povedať pravdu, aby neboli na smiech. Zdravý sedliacky rozum im neklame, to len médiá a účeloví klamári im mätú hlavy. Oni vedia, ako funguje svet. Okradni pána, kedy môžeš, bo pán ťa okradne kedy chce – to je staré heslo, predávané z generácie na generáciu už od čias Jánošíka. Neprávosť u pánov, pravda u zbojníka. V tomto sme vyrastali, toto máme v krvi. Oprávnený pocit krivdy sa s nami ťahá ako červená niť už po stáročia. Bránime sa. Vyzývať Slovákov, aby nekradli je rovnako zbytočné, ako takzvaný boj proti klientelizmu a korupcii. Vždy si budeme hľadať cestičky, ako si pomôcť, či už známosťami, či úplatkami, či aspoň ukradnutím toaletného papiera z firemného záchodu. V tomto mori nespravodlivostí poteší aj maličkosť. Bezmocnosť, akú priniesol ponovembrový prevrat v nádeji na lepší život a dezilúzia z toho, ako to dopadlo je trvalým dôvodom na odpor. Nahovárať si, že páni vyriešia problémy chudákov je trápne. Chamtivosť nepozná hranice a veľká kopa pýta väčšiu. Sociálne cítenie aj empatia už trepú nôžkami v smrteľnom kŕči. Vrátili sme sa do džungle, kde slabosť nemá miesta. Nikto nám nepomôže, Jánošík je dávno mŕtvy. Aj matka Tereza. Pre všetkých by bolo dosť, ale – ako povedala – nie je problém nasýtiť chudobných, problém je nasýtiť bohatých…

Všetci chceme byť dobrí

01.12.2019

Som presvedčený o tom, že väčšina ľudí má dobré úmysly a hoci sebectvo a chamtivosť slávi čoraz väčšie úspechy, mierumilovnosť je stále prevažujúcim pocitom v srdciach drvivej väčšiny viac »

Má to v sebe každý z nás

20.10.2019

A všetci o tom vieme. A všetci po tom túžime, akoby to bolo niečo nedosiahnuteľné a vzdialené, hoci sa stačí len načiahnuť a vziať si to. Alebo darovať. Každý z nás má v sebe tú božskú viac »

Prečo im to žerieme aj s navijakom?

15.10.2019

Stredoveký florentský politik a autor literárnych diel o štátnom zriadení Nicolo Macchiaveli vyslovil poučku, ktorá sa nesie stáročiami až do dnešných dní: Rozdeľ a panuj. Otvorene či viac »

Aligator Master II 4x4

Obstarávanie obrnených transportérov 4x4 za takmer 800 miliónov eur dostalo stopku

10.12.2019 13:52

Úrad pre verejné obstarávanie nariadil zrušiť súťaž na viacúčelové taktické vozidlá 4x4.

Čína, juan, mena, peniaze

Súkromné ​​firmy v Číne majú problémy so splácaním dlhov

10.12.2019 13:50

Súkromné ​​firmy v Číne majú tento rok vážne problémy so splácaním dlhov a podobnému tlaku budú čeliť aj v budúcom roku.

Volodymyr Zelenskyj Angela Merkelová Emmanuel Macron Vladimir Putin

Ukrajinský prezident Zelenskyj po rokovaní s Putinom hovoril o remíze

10.12.2019 13:40

V čase konania summitu prišli pod paľbou o život ďalší traja vojaci.

rusko, petrohrad, teroristicky utok, vybuch, supermarket

Organizátor útoku v petrohradskom metre Abror Azimov dostal doživotie

10.12.2019 13:35

Na lavici obžalovaných bolo spolu 11 ľudí. Zvyšní odsúdení dostali tresty väzenia v trvaní od 19 do 28 rokov.

nautilus

Nejasné správy o zlatých muškách

Štatistiky blogu

Počet článkov: 524
Celková čítanosť: 1046138x
Priemerná čítanosť článkov: 1996x

Autor blogu