Založ si blog

Chráň nás pánboh od takej čvargy,

 

prehlásil kedysi za hlbokej „totality“ jeden môj bratanec. Pracoval vtedy ako správca bazénu v jednom veľkom, vtedy novom a luxusnom hoteli vo Vysokých Tatrách. Hovoril o tom, ako k nim zavítala delegácia anglických športovcov, čo bola v tých časoch udalosť vcelku výnimočná, ako sme si ich uctili, ubytovali v tom najdrahšom hoteli, kŕmili ich a napájali, ba na pamiatku im každému aj pravý slovenský kožuch darovali. Pravdupovediac, nezdalo sa, že by si to nejako zvlášť vážili. Skôr to vyzeralo – ako sa vyjadril – že nás pokladali za akýchsi zaostalých buranov, pre ktorých je ich návšteva mimoriadnou poctou, a správali sa podľa toho. My, vychovaní k úcte a pohostinnosti sme sa dokázali len usmievať, keď sa večer všetci spili do nemoty, bliakali celú noc, grcali do bazéna a potom doňho v tých drahých kožuchoch skákali.

Nuž, čo bolo vtedy nezvyčajným zážitkom, to sme o pár rokov neskôr nútení znášať oveľa častejšie a – zrejme v rámci kultúrneho obohatenia – akceptovať ako súčasť národnej kultúry. Dnes už nikoho neprekvapujú zahraniční gauneri, ktorí si Bratislavu premenovali na „Pártyslavu“, hlavne pre ten lacný chľast, alebo futbaloví fanúšikovia z konečne otvorenej Európy, devastujúci zariadenia našich reštaurácií. Otvorili sme sa svetu, tak trpme. Zarážajúci je skôr postoj našich občanov, ktorí sa stále iba usmievajú a hľadia na tú spúšť nečinne, zjavne zo strachu pred obvinením z rasovej či národnostnej diskriminácie, ktorá tých gaunerov chráni. Podobný postoj zaujímajú aj naše bezpečnostné sily, chrániace viac záujmy chuligánov ako naše. Ani policajt nechce riskovať a pokutuje radšej Slováka, od ktorého takéto obvinenie nehrozí.

Neviem, ako by podobné správanie vyhodnotili policajti v domovských štátoch týchto výtržníkov, evidentne oveľa prísnejšie – a aj to je dôvod, prečo chodia k nám. Vyzerá to tak, že nás stále majú za buranov. Prečo si to myslím? Lebo som predošlý týždeň strávil v Kováčovej. Je tam krásny termálny aquapark, kde práve beží naplno dôchodcovská sezóna. Starčekovia a starenky konečne aj na Slovensku vyliezli spoza prípeckov a začali využívať naše rekreačné zariadenia, blahodarne pôsobiace na ich životom a prácou zdevastované kĺby. Všetci, odchovaní socializmom, starostlivo čítajú oznámenia, príkazy a zákazy, rozmiestnené v okolí termálnych bazénov a správajú sa podľa nich. Človek by čakal, že tu vládne kľud a pohoda, ale len do chvíle, keď sa dorútila rodina s tromi deckami. Rev, krik, skákanie do vody, pohroma. Angličania. Nápisy aj v angličtine ich zjavne nezaujímali. Keď som upozornil plavčíkov, len sa usmiali. Vraj musíme byť tolerantní, sú to predsa zahraniční hostia…

Hm…tuším sme ešte stále burani…

Všetci chceme byť dobrí

01.12.2019

Som presvedčený o tom, že väčšina ľudí má dobré úmysly a hoci sebectvo a chamtivosť slávi čoraz väčšie úspechy, mierumilovnosť je stále prevažujúcim pocitom v srdciach drvivej väčšiny viac »

Má to v sebe každý z nás

20.10.2019

A všetci o tom vieme. A všetci po tom túžime, akoby to bolo niečo nedosiahnuteľné a vzdialené, hoci sa stačí len načiahnuť a vziať si to. Alebo darovať. Každý z nás má v sebe tú božskú viac »

Prečo im to žerieme aj s navijakom?

15.10.2019

Stredoveký florentský politik a autor literárnych diel o štátnom zriadení Nicolo Macchiaveli vyslovil poučku, ktorá sa nesie stáročiami až do dnešných dní: Rozdeľ a panuj. Otvorene či viac »

Aligator Master II 4x4

Obstarávanie obrnených transportérov 4x4 za takmer 800 miliónov eur dostalo stopku

10.12.2019 13:52, aktualizované: 14:08

Úrad pre verejné obstarávanie nariadil zrušiť súťaž na viacúčelové taktické vozidlá 4x4.

Čína, juan, mena, peniaze

Súkromné ​​firmy v Číne majú problémy so splácaním dlhov

10.12.2019 13:50

Súkromné ​​firmy v Číne majú tento rok vážne problémy so splácaním dlhov a podobnému tlaku budú čeliť aj v budúcom roku.

Volodymyr Zelenskyj Angela Merkelová Emmanuel Macron Vladimir Putin

Ukrajinský prezident Zelenskyj po rokovaní s Putinom hovoril o remíze

10.12.2019 13:40

V čase konania summitu prišli pod paľbou o život ďalší traja vojaci.

rusko, petrohrad, teroristicky utok, vybuch, supermarket

Organizátor útoku v petrohradskom metre Abror Azimov dostal doživotie

10.12.2019 13:35

Na lavici obžalovaných bolo spolu 11 ľudí. Zvyšní odsúdení dostali tresty väzenia v trvaní od 19 do 28 rokov.

nautilus

Nejasné správy o zlatých muškách

Štatistiky blogu

Počet článkov: 524
Celková čítanosť: 1046162x
Priemerná čítanosť článkov: 1996x

Autor blogu