Založ si blog

Obchodný duch

 

Obchodný duch je – tak ako všetci duchovia – neviditeľný. O to viditeľnejšie sú následky jeho činov. Máloktorý z jeho kolegov dokáže tak poprevracať životy nás, bežných smrteľníkov. Máloktorý vzbudzuje také rozporuplné reakcie.

Obchodný duch je – ako sa dnes hovorí – kontroverzný. Kontroverznosť je slovo, ktoré sme vymysleli na láskyplné pomenovanie niekdajších darebákov, podvodníkov a hajzlov, lebo dnes majú svoje práva aj tí najväčší lotri, čím väčší lotor, tým viac práv. Morálka aj zákon stoja na strane zloduchov, a ten obchodný je jeden z najväčších. Kedysi bolo nemorálne, aby niekto nadmerne bohatol z práce rúk iných, ale dnes je razené heslo, že nie je problém vyrobiť, problém je predať. V preklade to znamená, že najväčším machrom je ten, kto vyžmýka z kupujúceho najväčší rozdiel medzi výrobnou a predajnou cenou. A tí, ktorí si takýmto zdieraním či úžerou nadobudli najväčšie majetky, majú dosť peňazí nielen na právne odobrenie svojej činnosti, ale aj na presadenie novej morálky. Že sa im to podarilo, dokážu niektorí diskutéri hneď tu pod článkom.

História obchodu je dlhá. Už v dávnej minulosti existovali špekulanti, ktorým sa nechcelo pracovať, tak jediný sval, ktorý k zdroju svojej obživy potrebovali, bol jazyk. Zblbnúť a oklamať poctivého výrobcu, ktorý pre statočnú prácu nemal na podvody čas ani schopnosti, to bola vizitka „dobrého“ obchodníka. Takisto, ako dokázal presvedčiť zodretého roľníka o tom, že plod jeho práce nemá takmer žiadnu cenu, tak potom presvedčil kupujúceho, že ten plod je veľmi cenný. Už vtedy to nazývali šikovnosťou, ale občas sa poctivci naštvali a darebáka obchodníka hnali kade ľahšie. Sú známe prípady pogromov, ktoré títo naštvaní ľudia robili na Židov, čo najviac bohatli práve na obchode, vtedy hnev poctivcov dosahoval takej intenzity, že aj domy horeli a tiekla krv. Postupom času však peniaze zvíťazili, obchodníci si kúpili právo aj morálku a stala sa z nich kasta nedotknuteľných. Poctivcom zostali len mozole a morálne pohŕdanie. Dnes už sa len výnimočne stane, žeby sa chudáci vzbúrili proti svetovláde obchodu, hoci napätie stále trvá a dokáže vygradovať až do podoby zničenia svetového obchodného centra a tisícov obetí…

Slováci v minulosti obchodného ducha nemali. Dokázali len makať a držať hubu. Na políčku plnom kameňov kdesi pod Tatrami sa lingvistika veľmi nepestovala. Preto máme v tomto smere v modernom svete sklz. Kým sme si tu bačovali sami, ešte to ako-tak šlo, ale odkedy sme si sem pustili obchodných duchov zo zahraničia, prúdia naše ťažko zarobené peniažky tam. Ale to je vraj v poriadku…

Okradni pána, kedy môžeš. Pán ťa okradne kedy chce

16.09.2019

Je neskutočne zábavné sledovať dohady a naťahovačky okolo nedostatku financií prakticky na všetko. Analýzy robia spravidla ľudia odtrhnutí od reality, celoživotne zašití v nejakom teoreticky-zbytočnom viac »

Odvrátená tvár slobody

19.08.2019

Sloboda a demokracia sú v ostatných rokoch snáď najfrekventovanejšie výrazy v masmédiách. Vyskytujú sa zväčša pospolu, aspoň v tých médiách, v živote ale majú veľmi rozdielny osud. viac »

Princ na bielom koni a koxartróza

11.08.2019

Hovorte si čo chcete, mne sa film Pretty wooman páči. Tá myšlienka, ako bohatý fešák zachraňuje dievča z ulice, je mi blízka. Aj ja som kedysi hral princa, čo bozkom zobudí Snehulienku, viac »

Donald Trump

USA chystajú dočasné výnimky z ciel na stovky čínskych tovarov

20.09.2019 13:31

Spojené štáty dočasne poskytnú výnimky z ciel na viac ako 400 čínskych produktov, ktoré administratíva prezidenta Donalda Trumpa zaťažila clami vlani.

chlieb, múka, obilie

Slovensko bude mať dostatok múky pre seba

20.09.2019 13:10

Aj napriek priemernej úrode hustosiatych obilnín a repky sú slovenskí mlynári a pekári po tohtoročnej žatve sebestační v dodávkach múky.

Vladimir Putin

Šamana, ktorý putoval do Moskvy vyhnať Putina, deportovali do Jakutska

20.09.2019 12:48

Informoval o tom v piatok spravodajský portál Tajga.info s odvolaním sa na tlačovú službu buriatskej vlády.

vlak, železnice, trať, koľaje

Železnice po 2,5 roku stále neuzavreli tender na stavbu, ktorá potrvá tri roky

20.09.2019 12:38

Tender na modernizáciu železničnej trate Bratislava, Devínska Nová Ves - Kúty - štátna hranica SR/ČR trvá už dva a pol roka.

nautilus

Nejasné správy o zlatých muškách

Štatistiky blogu

Počet článkov: 520
Celková čítanosť: 984836x
Priemerná čítanosť článkov: 1894x

Autor blogu