Založ si blog

Obchodný duch

 

Obchodný duch je – tak ako všetci duchovia – neviditeľný. O to viditeľnejšie sú následky jeho činov. Máloktorý z jeho kolegov dokáže tak poprevracať životy nás, bežných smrteľníkov. Máloktorý vzbudzuje také rozporuplné reakcie.

Obchodný duch je – ako sa dnes hovorí – kontroverzný. Kontroverznosť je slovo, ktoré sme vymysleli na láskyplné pomenovanie niekdajších darebákov, podvodníkov a hajzlov, lebo dnes majú svoje práva aj tí najväčší lotri, čím väčší lotor, tým viac práv. Morálka aj zákon stoja na strane zloduchov, a ten obchodný je jeden z najväčších. Kedysi bolo nemorálne, aby niekto nadmerne bohatol z práce rúk iných, ale dnes je razené heslo, že nie je problém vyrobiť, problém je predať. V preklade to znamená, že najväčším machrom je ten, kto vyžmýka z kupujúceho najväčší rozdiel medzi výrobnou a predajnou cenou. A tí, ktorí si takýmto zdieraním či úžerou nadobudli najväčšie majetky, majú dosť peňazí nielen na právne odobrenie svojej činnosti, ale aj na presadenie novej morálky. Že sa im to podarilo, dokážu niektorí diskutéri hneď tu pod článkom.

História obchodu je dlhá. Už v dávnej minulosti existovali špekulanti, ktorým sa nechcelo pracovať, tak jediný sval, ktorý k zdroju svojej obživy potrebovali, bol jazyk. Zblbnúť a oklamať poctivého výrobcu, ktorý pre statočnú prácu nemal na podvody čas ani schopnosti, to bola vizitka „dobrého“ obchodníka. Takisto, ako dokázal presvedčiť zodretého roľníka o tom, že plod jeho práce nemá takmer žiadnu cenu, tak potom presvedčil kupujúceho, že ten plod je veľmi cenný. Už vtedy to nazývali šikovnosťou, ale občas sa poctivci naštvali a darebáka obchodníka hnali kade ľahšie. Sú známe prípady pogromov, ktoré títo naštvaní ľudia robili na Židov, čo najviac bohatli práve na obchode, vtedy hnev poctivcov dosahoval takej intenzity, že aj domy horeli a tiekla krv. Postupom času však peniaze zvíťazili, obchodníci si kúpili právo aj morálku a stala sa z nich kasta nedotknuteľných. Poctivcom zostali len mozole a morálne pohŕdanie. Dnes už sa len výnimočne stane, žeby sa chudáci vzbúrili proti svetovláde obchodu, hoci napätie stále trvá a dokáže vygradovať až do podoby zničenia svetového obchodného centra a tisícov obetí…

Slováci v minulosti obchodného ducha nemali. Dokázali len makať a držať hubu. Na políčku plnom kameňov kdesi pod Tatrami sa lingvistika veľmi nepestovala. Preto máme v tomto smere v modernom svete sklz. Kým sme si tu bačovali sami, ešte to ako-tak šlo, ale odkedy sme si sem pustili obchodných duchov zo zahraničia, prúdia naše ťažko zarobené peniažky tam. Ale to je vraj v poriadku…

Má to v sebe každý z nás

20.10.2019

A všetci o tom vieme. A všetci po tom túžime, akoby to bolo niečo nedosiahnuteľné a vzdialené, hoci sa stačí len načiahnuť a vziať si to. Alebo darovať. Každý z nás má v sebe tú božskú viac »

Prečo im to žerieme aj s navijakom?

15.10.2019

Stredoveký florentský politik a autor literárnych diel o štátnom zriadení Nicolo Macchiaveli vyslovil poučku, ktorá sa nesie stáročiami až do dnešných dní: Rozdeľ a panuj. Otvorene či viac »

Chráň nás pánboh od takej čvargy,

23.09.2019

prehlásil kedysi za hlbokej „totality“ jeden môj bratanec. Pracoval vtedy ako správca bazénu v jednom veľkom, vtedy novom a luxusnom hoteli vo Vysokých Tatrách. Hovoril o tom, ako k nim zavítala viac »

kolumbia protest demonštrácia

Počas protestov v Kolumbii zahynuli najmenej traja ľudia

22.11.2019 22:54

Demonštranti vyjadrovali nesúhlas s údajnými plánmi vlády zvýšiť vek odchodu do dôchodku a znížiť minimálnu mzdu pre mladých ľudí.

Ján Kuciak, námestie SNP bratislava

Medzinárodná novinárska organizácia poskytne dáta k vražde Kuciaka

22.11.2019 21:37

Medzinárodná novinárska organizácia Projekt na sledovanie korupcie a organizovaného zločinu (OCCRP) uviedla, že 57 terabajtov dát poskytne zodpovedným médiám.

Andrea Kalavská

SaS vyzýva Kalavskú, aby vysvetlila miliónové dotácie pre ziskové nemocnice

22.11.2019 20:06

Šéfka rezortu podľa strany SaS udelila finančnú injekciu v podobe 14 mil. eur pre päť akciových spoločností.

apollo, dunaj, bratislava

Polícia prehľadávala miesto, kde našli v Bratislave zabitú mladú Violu

22.11.2019 18:37

V pondelok 11. novembra ráno našli okoloidúci v kríkoch ležať 34-ročnú Violu M., ktorá bola učiteľkou v jednej z bratislavských jazykových škôl.

nautilus

Nejasné správy o zlatých muškách

Štatistiky blogu

Počet článkov: 523
Celková čítanosť: 1033970x
Priemerná čítanosť článkov: 1977x

Autor blogu