Založ si blog

Vyzlečme si dresy

 

Oblečte si dresy

keď sme takto v kope

aby bolo jasné

kto za koho kope

…spieva v jednej piesni Jožo Ráž, zjavne túžiaci po tom, aby sa vyznal v ľuďoch okolo seba a vedel, z ktorej strany má kopanec čakať.

Nuž, tá pieseň je už dosť stará a myslím, že dnes už vieme lepšie, kto za koho kope, lebo z jeho konania je to zrejmé. Spoločnosť sa nám rozdelila na „slniečkárov“ a „konšpirátorov“, a možno ešte na stovky všelijakých „-ov“, lebo veď máme slobodu a demokraciu a každý môže robiť čo chce. Kopať, štrajkovať či zakladať ďalšie politické strany. Výrobcovia tričiek majú o prácu postarané. Zgrupovanie sa pod jednou farbou, zástavou či transparentom prináša ľuďom istotu, že ich spoločný názor je správny. Či im nad hlavami veje nápis Za slušné Slovensko, Za rodinu, či len všetky farby dúhy, všetci chcú patriť do nejakého košiara. Ten košiar je hrádzou proti pochybnostiam, lebo ak by stáli sami doma pred zrkadlom, tvárou v tvár sebe by tú istotu nemali. Potrebujú ideu, potrebujú vodcu. A potrebujú sa tým tričkom definovať a začleniť. Takto v kope sú silní.

Aj médiá sa vyprofilovali. Denník Sme a Denník N sú vyslovene slniečkárske – ak prijmeme túto terminológiu – nuž a denník Pravda je, aspoň čo sa blogu týka, prevažne mekkou „konšpirátorov“. Keď som sem pred takmer desiatimi rokmi prišiel, nebolo to tak. Písali sme si tu pre potešenie, básničky aj rozprávky, menej bolo politiky, viacej radosti. Hoci aj vtedy sa tvorili isté názorové skupinky, neboli ani zďaleka také vyhranené a hlavne necítili sme k nikomu závisť ani nenávisť. Isteže, rypáci boli vždy. Heslo: Nie som ničím, preto ničím – charakterizovalo istých jedincov vždy. Časom sa však, ako sa zdá, ideologické priepasti prehĺbili a neochota prijať iný názor vzrástla. Porozumenie sa dnes krčí kdesi v kúte zatratenia. Každý tábor sa vyhranil krikľavou farbou trička a obrnil múrom nedostupnosti protiargumentov. Namiesto počúvania iných právd dnes len hlasnejšie kričíme tie svoje. Nemiesto poučenia sa betónujeme. Všetci sa cítime ohrození tými druhými, a tí druhí sú čoraz väčší nepriatelia. Tričká a zástavy, bojové pokriky. Takto sa začína každá vojna…

Ľudia…

Prestaňme !

Uvedomme si, čo nám hrozí.

Skúsme sa dohodnúť po dobrom. Veď sme Slováci. Nehľadajme zasa triednych nepriateľov. Nenechajme sa rozdeľovať. Skúsme znova ťahať za jeden povraz. Vyzlečme si tričká. Bez nich sme rovnakí. Skúsme nájsť zlatú strednú cestu, ak budeme chcieť, určite sa nám to podarí. Prestaňme kopať, vyzlečme si tie dresy a buďme zasa ľuďmi…

Okradni pána, kedy môžeš. Pán ťa okradne kedy chce

16.09.2019

Je neskutočne zábavné sledovať dohady a naťahovačky okolo nedostatku financií prakticky na všetko. Analýzy robia spravidla ľudia odtrhnutí od reality, celoživotne zašití v nejakom teoreticky-zbytočnom viac »

Odvrátená tvár slobody

19.08.2019

Sloboda a demokracia sú v ostatných rokoch snáď najfrekventovanejšie výrazy v masmédiách. Vyskytujú sa zväčša pospolu, aspoň v tých médiách, v živote ale majú veľmi rozdielny osud. viac »

Princ na bielom koni a koxartróza

11.08.2019

Hovorte si čo chcete, mne sa film Pretty wooman páči. Tá myšlienka, ako bohatý fešák zachraňuje dievča z ulice, je mi blízka. Aj ja som kedysi hral princa, čo bozkom zobudí Snehulienku, viac »

Donald Trump

USA chystajú dočasné výnimky z ciel na stovky čínskych tovarov

20.09.2019 13:31

Spojené štáty dočasne poskytnú výnimky z ciel na viac ako 400 čínskych produktov, ktoré administratíva prezidenta Donalda Trumpa zaťažila clami vlani.

chlieb, múka, obilie

Slovensko bude mať dostatok múky pre seba

20.09.2019 13:10

Aj napriek priemernej úrode hustosiatych obilnín a repky sú slovenskí mlynári a pekári po tohtoročnej žatve sebestační v dodávkach múky.

Vladimir Putin

Šamana, ktorý putoval do Moskvy vyhnať Putina, deportovali do Jakutska

20.09.2019 12:48

Informoval o tom v piatok spravodajský portál Tajga.info s odvolaním sa na tlačovú službu buriatskej vlády.

vlak, železnice, trať, koľaje

Železnice po 2,5 roku stále neuzavreli tender na stavbu, ktorá potrvá tri roky

20.09.2019 12:38

Tender na modernizáciu železničnej trate Bratislava, Devínska Nová Ves - Kúty - štátna hranica SR/ČR trvá už dva a pol roka.

nautilus

Nejasné správy o zlatých muškách

Štatistiky blogu

Počet článkov: 520
Celková čítanosť: 984795x
Priemerná čítanosť článkov: 1894x

Autor blogu