Založ si blog

Vyzlečme si dresy

 

Oblečte si dresy

keď sme takto v kope

aby bolo jasné

kto za koho kope

…spieva v jednej piesni Jožo Ráž, zjavne túžiaci po tom, aby sa vyznal v ľuďoch okolo seba a vedel, z ktorej strany má kopanec čakať.

Nuž, tá pieseň je už dosť stará a myslím, že dnes už vieme lepšie, kto za koho kope, lebo z jeho konania je to zrejmé. Spoločnosť sa nám rozdelila na „slniečkárov“ a „konšpirátorov“, a možno ešte na stovky všelijakých „-ov“, lebo veď máme slobodu a demokraciu a každý môže robiť čo chce. Kopať, štrajkovať či zakladať ďalšie politické strany. Výrobcovia tričiek majú o prácu postarané. Zgrupovanie sa pod jednou farbou, zástavou či transparentom prináša ľuďom istotu, že ich spoločný názor je správny. Či im nad hlavami veje nápis Za slušné Slovensko, Za rodinu, či len všetky farby dúhy, všetci chcú patriť do nejakého košiara. Ten košiar je hrádzou proti pochybnostiam, lebo ak by stáli sami doma pred zrkadlom, tvárou v tvár sebe by tú istotu nemali. Potrebujú ideu, potrebujú vodcu. A potrebujú sa tým tričkom definovať a začleniť. Takto v kope sú silní.

Aj médiá sa vyprofilovali. Denník Sme a Denník N sú vyslovene slniečkárske – ak prijmeme túto terminológiu – nuž a denník Pravda je, aspoň čo sa blogu týka, prevažne mekkou „konšpirátorov“. Keď som sem pred takmer desiatimi rokmi prišiel, nebolo to tak. Písali sme si tu pre potešenie, básničky aj rozprávky, menej bolo politiky, viacej radosti. Hoci aj vtedy sa tvorili isté názorové skupinky, neboli ani zďaleka také vyhranené a hlavne necítili sme k nikomu závisť ani nenávisť. Isteže, rypáci boli vždy. Heslo: Nie som ničím, preto ničím – charakterizovalo istých jedincov vždy. Časom sa však, ako sa zdá, ideologické priepasti prehĺbili a neochota prijať iný názor vzrástla. Porozumenie sa dnes krčí kdesi v kúte zatratenia. Každý tábor sa vyhranil krikľavou farbou trička a obrnil múrom nedostupnosti protiargumentov. Namiesto počúvania iných právd dnes len hlasnejšie kričíme tie svoje. Nemiesto poučenia sa betónujeme. Všetci sa cítime ohrození tými druhými, a tí druhí sú čoraz väčší nepriatelia. Tričká a zástavy, bojové pokriky. Takto sa začína každá vojna…

Ľudia…

Prestaňme !

Uvedomme si, čo nám hrozí.

Skúsme sa dohodnúť po dobrom. Veď sme Slováci. Nehľadajme zasa triednych nepriateľov. Nenechajme sa rozdeľovať. Skúsme znova ťahať za jeden povraz. Vyzlečme si tričká. Bez nich sme rovnakí. Skúsme nájsť zlatú strednú cestu, ak budeme chcieť, určite sa nám to podarí. Prestaňme kopať, vyzlečme si tie dresy a buďme zasa ľuďmi…

Má to v sebe každý z nás

20.10.2019

A všetci o tom vieme. A všetci po tom túžime, akoby to bolo niečo nedosiahnuteľné a vzdialené, hoci sa stačí len načiahnuť a vziať si to. Alebo darovať. Každý z nás má v sebe tú božskú viac »

Prečo im to žerieme aj s navijakom?

15.10.2019

Stredoveký florentský politik a autor literárnych diel o štátnom zriadení Nicolo Macchiaveli vyslovil poučku, ktorá sa nesie stáročiami až do dnešných dní: Rozdeľ a panuj. Otvorene či viac »

Chráň nás pánboh od takej čvargy,

23.09.2019

prehlásil kedysi za hlbokej „totality“ jeden môj bratanec. Pracoval vtedy ako správca bazénu v jednom veľkom, vtedy novom a luxusnom hoteli vo Vysokých Tatrách. Hovoril o tom, ako k nim zavítala viac »

kolumbia protest demonštrácia

Počas protestov v Kolumbii zahynuli najmenej traja ľudia

22.11.2019 22:54

Demonštranti vyjadrovali nesúhlas s údajnými plánmi vlády zvýšiť vek odchodu do dôchodku a znížiť minimálnu mzdu pre mladých ľudí.

Ján Kuciak, námestie SNP bratislava

Medzinárodná novinárska organizácia poskytne dáta k vražde Kuciaka

22.11.2019 21:37

Medzinárodná novinárska organizácia Projekt na sledovanie korupcie a organizovaného zločinu (OCCRP) uviedla, že 57 terabajtov dát poskytne zodpovedným médiám.

Andrea Kalavská

SaS vyzýva Kalavskú, aby vysvetlila miliónové dotácie pre ziskové nemocnice

22.11.2019 20:06

Šéfka rezortu podľa strany SaS udelila finančnú injekciu v podobe 14 mil. eur pre päť akciových spoločností.

apollo, dunaj, bratislava

Polícia prehľadávala miesto, kde našli v Bratislave zabitú mladú Violu

22.11.2019 18:37

V pondelok 11. novembra ráno našli okoloidúci v kríkoch ležať 34-ročnú Violu M., ktorá bola učiteľkou v jednej z bratislavských jazykových škôl.

nautilus

Nejasné správy o zlatých muškách

Štatistiky blogu

Počet článkov: 523
Celková čítanosť: 1033935x
Priemerná čítanosť článkov: 1977x

Autor blogu