Založ si blog

Slovenská nátura

 

Stojím pri nápojovom automate v jedálni jedného hotela, držím v ruke pohár a čakám na pána, ktorý stojí predo mnou. Ten stojí tiež, svoj pohár už vložil do automatu a čaká. Už dosť dlho. „Musíte stisnúť ten gombík“ – poviem mu po chvíli čakania. Pozrie na mňa s pohŕdavo a s pocitom duševnej prevahy zahlási: „To je automat. Nemusím nič stískať“. A čaká ďalej. Nevydržím to, nahnem sa poza neho a stisnem ten gombík. Nápoj mu naplní pohár. „No vidíte, ide to samo“ – potvrdí svoj inteligenčný status a pokrúti hlavou nad mojou nechápavosťou.

Sedíme v čakárni u diabetológa. Je tu, ako vždy, plno. Na dverách je veľký nápis, že si treba vyzdvihnúť kartičku s číslom z krabičky hneď pri dverách. Sestrička podchvíľou vyjde, povie číslo a niekto vojde dovnútra. Starší manželia sedia hneď pri dverách a posťažujú si, že čakajú už tri hodiny. „A aké máte číslo?“ – spýtam sa. „Aké číslo?“ – začudujú sa…

Moja bývalá bola tiež Slovenka. Vyletela z vedľajšej na hlavnú a vrazila do boku auta prechádzajúceho po nej. Okamžite sa vyrútila na šoféra z pokrikom: „Ty debil, ako to jazdíš?“ Chlap sa nezmohol ani na slovo. Privolaní policajti sa ju snažili ukľudniť: „Pani, vyšla ste z vedľajľej cesty, máte tam značku“. „Žiadna značka tam nie je“. – zaprotestovala. Tak ju k tej značke doviedli a ukázali jej ju. „To je podvod“ – zahlásila. „Prisahám, že keď som tadiaľ išla, ešte tam žiadna značka nebola“.

Na domovej schôdzi sme sa dohodli, že vzľadom k novej parkovacej politike vyhradíme náš pozemok okolo domu na parkovanie našich áut, aby nám tam nestávali cudzí. Najviac horlil sused Ondro, lebo on chodí autom do práce a nemieni za parkovanie platiť. Vyrobil som teda veľký nápis Súkromný pozemok a sused vytlačil a na stenu domu vylepil ešpézetky tých našich áut. Keďže bývam na prízemí, podchvíľou robím policajta a upozorňujem tých, ktorí nápisy nerešpektujú, aby nám pod oknami neparkovali. Pred pár dňami som takto vyháňal jedného z úplne iného okresu, hoci sused Ondro, ktorý práve prišiel z práce, to mohol urobiť tiež. Namiesto toho som ešte nezavretým oknom začul, ako dotyčnému hovorí, že som neznášanlivý nervák a nech si z toho nič nerobí…

Tak neviem. Možno aj v iných národoch žijú takí ľudia, ale tých nepoznám a netrápi ma to. Na Slovensku mi ale záleží. Určite aj vy poznáte možno ešte krajšie príklady chovania našich spoluobčanov v rozpore s logikou a zdravým rozumom…

Napíšte.

Všetci chceme byť dobrí

01.12.2019

Som presvedčený o tom, že väčšina ľudí má dobré úmysly a hoci sebectvo a chamtivosť slávi čoraz väčšie úspechy, mierumilovnosť je stále prevažujúcim pocitom v srdciach drvivej väčšiny viac »

Má to v sebe každý z nás

20.10.2019

A všetci o tom vieme. A všetci po tom túžime, akoby to bolo niečo nedosiahnuteľné a vzdialené, hoci sa stačí len načiahnuť a vziať si to. Alebo darovať. Každý z nás má v sebe tú božskú viac »

Prečo im to žerieme aj s navijakom?

15.10.2019

Stredoveký florentský politik a autor literárnych diel o štátnom zriadení Nicolo Macchiaveli vyslovil poučku, ktorá sa nesie stáročiami až do dnešných dní: Rozdeľ a panuj. Otvorene či viac »

Aligator Master II 4x4

Obstarávanie obrnených transportérov 4x4 za takmer 800 miliónov eur dostalo stopku

10.12.2019 13:52, aktualizované: 14:08

Úrad pre verejné obstarávanie nariadil zrušiť súťaž na viacúčelové taktické vozidlá 4x4.

Čína, juan, mena, peniaze

Súkromné ​​firmy v Číne majú problémy so splácaním dlhov

10.12.2019 13:50

Súkromné ​​firmy v Číne majú tento rok vážne problémy so splácaním dlhov a podobnému tlaku budú čeliť aj v budúcom roku.

Volodymyr Zelenskyj Angela Merkelová Emmanuel Macron Vladimir Putin

Ukrajinský prezident Zelenskyj po rokovaní s Putinom hovoril o remíze

10.12.2019 13:40

V čase konania summitu prišli pod paľbou o život ďalší traja vojaci.

rusko, petrohrad, teroristicky utok, vybuch, supermarket

Organizátor útoku v petrohradskom metre Abror Azimov dostal doživotie

10.12.2019 13:35

Na lavici obžalovaných bolo spolu 11 ľudí. Zvyšní odsúdení dostali tresty väzenia v trvaní od 19 do 28 rokov.

nautilus

Nejasné správy o zlatých muškách

Štatistiky blogu

Počet článkov: 524
Celková čítanosť: 1046153x
Priemerná čítanosť článkov: 1996x

Autor blogu