Založ si blog

O ľudskej veľkosti

 

Napriek všetkým kultúrnym nánosom je človek stále iba živočíchom, stvoreným matkou prírodou či pánombohom na svoj obraz, bohužiaľ veľmi nedokonalý, plný zdanlivo nelogických emócií a atavistických pudov. Stáročia vývoja nedokázali potlačiť to hlavné, čo ho po tisícročia formovalo, napríklad boj o korisť a strach, že mu ju niekto zožerie. To preto sa dnes snažíme nazhromaždiť toho čo najviac, aj keď hladu sa už nemusí báť nikto. A aj preto sa na svojich blížnych pozeráme ako na súperov, či už v láske, spoločenskom postavení či veľkosti nazhŕňaného majetku.

Hovorí sa, že každý človek je veľký najmä svojím duchom, ale v skutočnosti je stále najdôležitejší hlavne vzhľad. Z hľadiska súťaživosti je vo výhode ten, koho príroda obdarila veľkou postavou, lebo mu tak dala do vienka akúsi výhodu. Tak to aspoň cítia tí, ktorí túto výhodu nemajú, a preto sa snažia dohnať to inak. Ak to nejde intelektom, tak aspoň ponížením toho, kto ich presahuje. Viem, o čom píšem. Som vysoký, silný chlap, a najmä v mladosti som si vytrpel veľa zákerností od spolužiakov, ktorí takto obdarení neboli. Zdá sa mi, že s ľuďmi je to podobné ako so psami: čím väčšie plemeno, tým miernejšia povaha. A naopak. Nechápal som, prečo do mňa stále bezdôvodne skáču všetci ratlíci. Už to viem. Overovali si, koľko si toho nechám nakydať na hlavu.

Takto to funguje stále. Slušnosť, ktorou sa najmä v ostatnom čase oháňa veľa ľudí, je len zástierkou na potláčanie vlastných komplexov, lebo byť neslušný sa nepatrí. V skutočnosti je dominantným pocitom nenávisť. Nenávisť, prameniaca prevažne zo závisti. A ten, kto vidí niekoho telesne či duchovne väčšieho, okamžite nastupuje do útoku. V našich zemepisných šírkach je duševná veľkosť dôvodom k frontálnym, ale najmä skrytým atakom s cieľom zbaviť sa vlastného hendikepu. Lebo – možno aj to je atavistický relikt – nič tak nepohladí zakomlexovanú dušičku, ako poníženie toho, kto ma presahuje. Žiaľ, toto funguje. Len málokto je duchovne na takej výške, aby bol schopný takéto jednanie odhaliť a správne posúdiť. Väčšinou obdivujeme machrov, ktorí „ to komusi natreli“. Byť machrom znamená presvedčiť sám seba o svojej výnimočnosti a o podradnosti ostatných. Empatia či spolupatričnosť sú pre machra neznámymi pojmami, zaujíma ich len veľkosť vlastného ega. To preto je porozumenie si s takým človekom nemožné, lebo jeho spolupráca zaujíma len v súvislosti s vlastným cieľom, inak vás kedykoľvek odkopne.

Prastarými pudmi a ich prejavmi sme atakovaní denne. Snaha byť väčšími, než v skutočnosti sme, prináša do života každodenné menšie či väčšie bitky o miesto pri koryte, aj preto sa hovorí, že život je boj. Napriek nutnosti spolupráce, bez ktorej by nebol možný technický pokrok, sme stále osamelými bojovníkmi v stáde dravcov vlastného druhu, a tí, čo pomáhajú iným a snažia sa o porozumenie, narážajú na zdanlivo nepochopiteľné prekážky. To sú ľudia, ktorí mnohých prerastajú bez ohľadu na ich fyzickú veľkosť. Napriek všetkému pokroku sme stále nedosiahli to hlavné: aby sme všetci ťahali za jeden povraz…

S hejtermi sa nekamarátim

16.10.2020

Nakazených pribúda raketovým tempom. Už nie sme tou krajinou, ktorú pred polrokom obdivovali za jej disciplínu a skvelé výsledky v boji s pandémiou. Prepadávame sa do bahna čoraz viac. Prečo? Nuž nielen pre nedostatočné opatrenia vlády, ktorá z empatie k občanom nevyhlásila tie opatrenia skôr, ale hlavne pre čoraz väčší hnev či až nenávisť tých občanov k [...]

Načo zachraňovať životy?

13.10.2020

„Lebo človek v svojej zlobe je ukrutnejší a zaťatejší ako krokodíl. Jeho srdce je tvrdšie ako kameň, jeho márnivosť ničotnejšia ako prach. Ponor ho do rieky, a len čo mu uschnú šaty, bude taký istý ako predtým. Vrhni ho do smútku a sklamania, a keď sa zviecha, bude zasa taký istý ako predtým…“ (Egypťan Sinuhe) Celý život komusi pomáham. [...]

Čo je dôležitejšie ako život?

05.10.2020

Tak už sme ťa pochovali. Nepomohla ti ani najmodernejšia technika. Odpojili ťa od prístrojov, preložili tvoje bezvládne telo na vozík a previezli z Jisky do márnice. Nikdy za života nebol o teba taký záujem, pohrebné služby sa takmer pobili o to tvoje telo a hyeny v ľudskej koži s vidinou kšeftu ťa uchmatli iným, ale napokon všetko dobre dopadlo. Dobre znamená [...]

medveď domaniža

Okolo Hrebienka sa túla medvedica, odborníci varujú pred kŕmením

16.05.2021 17:08

Envirorezort vyzýva všetkých návštevníkov Tatier, aby sa správali zodpovedne a divoké šelmy nelákali na potravu, nefotili sa s nimi a zbytočne ich neprovokovali.

Ján Mikas

Od pondelka slobodnejší, bez zbytočných testov. Čo platí vo vašom okrese

16.05.2021 17:00, aktualizované: 17:57

Covid automat už neráta s pravidelným testovaním. „Testovanie prešlo veľkými zmenami a je zbytočné testovať tam, kde netreba,“ ozrejmil hlavný hygienik Ján Mikas. Čo platí od pondelka 17. 5. pre jednotlivé okresy?

cigániková

Bittó Cigániková: Vo veci úpravy väzby sa rodí kompromis, hlasovanie sa posunie

16.05.2021 14:13, aktualizované: 15:10

Poslanec Gyimesi (OĽANO) tvrdí, že klub bude v pondelok diskutovať o kolúznej väzbe.

remišová

Remišová verí, že v koalícii prejde vládny návrh o kolúznej väzbe

16.05.2021 13:22, aktualizované: 16:02

V súvislosti s oponentom v diskusii Ladislavom Kamenickým, skonštatovala, že Smer vyvíja obrovský tlak na to, aby sa z väzby dostali jeho nominanti.

nautilus

Nejasné správy o zlatých muškách

Štatistiky blogu

Počet článkov: 564
Celková čítanosť: 1344863x
Priemerná čítanosť článkov: 2385x

Autor blogu

Archív