Založ si blog

Priateľstvo je niekedy viac ako láska,

 

tvrdil vo svojej piesni jeden český spevák niekedy v sedemdesiatych rokoch, a aj keď v tom čase mal na mysli hlavne priateľstvo so sovietskym zväzom na večené časy a nikdy inak, ukázalo sa, ako je všetko relatívne. A že skôr platí to: nikdy nehovor nikdy.

Jedna krásna a múdra žena mi kedysi povedala, že priateľstvo je cennejšie ako láska, lebo je spoľahlivejšie a nepodlieha tak veľmi emóciám. Nuž áno, ten najnežnejší cit je naozaj veľmi krehký, často veľmi hlboký a preto jeho strata či zrada viac bolí. To preto sa mu po skúsenostiach mnohí vyhýbajú a nechcú si ho radšej pripustiť. V dnešnej dobe nedôvery k blížnym je skutočná láska naozaj riziková a odovzdať sa jej bezo zbytku je pokladané za hazard. To preto si nechávame zadné vrátka ako únikovú cestu, ak nás ten druhý sklame, aj keď vieme, že tá skutočná žiadne zadné vrátka nepozná. Navykli sme si všetko brať akosi podmienečne a ťažko sa zmierujeme so skutočnosťou, že v oblasti citov neplatí tržná ekonomika a to bankové: má dať – dal. Ktosi tam hore to zariadil celkom naopak a bohatneme tým, čím viac lásky dáme…

Bolí aj strata priateľstva. Niekedy príde chvíľa, keď uvidíme toho, koho sme dlho za priateľa pokladali, v úplne inom svetle. Niekedy stačí len zopár slov, a ten lúč, ktorý nám blízkeho osvetľoval, sa kamsi strati. Stmavne, počernie, zodpornie. Hlavne ženy majú tendenciu pre pár slov radikálne zmeniť názor a emočnú hladinu z plusu do mínusu. Muži to niekedy ani tak nemyslia, proste len prišla chvíľa, ktorá im na pery priniesla čosi, čo ženu urazí. Venušankám proste isté slová Marťanov znejú inak. Ešte chvíľu sú ochotné dúfať, že dotyčný sa len pomýlil, preto o tom aj zažartujú, keď ale muž tú emočnú zmenu nevycíti a pokračuje, sťahuje nad seba mrak, ktorý už rozptýliť nejde. To preto sa potom musí siahodlho ospravedlňovať a prácne hľadať slovká iné, ktorými do vzťahu znova pustí slnečný lúč…

Myslím, si, že porovnávať lásku a priateľstvo je nesprávne. Obe tu existujú pre nás a spájajú nás. Obe sú tým najkrajším, čo môžeme zažiť a obe by sme si mali pestovať, hýčkať a rozvíjať. Všetci predsa chceme, aby náš život bol krásny a bohatý na city a pocity, ktoré sa nedajú nahradiť ničím…

Koho voliť?

07.02.2020

Hneď v úvode musím povedať, že sa politike nerozumiem. Ani nechcem. V záujme zachovania zdravého rozumu a akej-takej miery optimizmu z diania okolo nás sa všetkým hrôzam vyhýbam, takže tento viac »

Zdravotníctvo z pohľadu pacienta

21.01.2020

Niet snáď odpornejšieho človeka ako ten, čo si sťažuje na svoje zdravie. Keďže choroby a iné neduhy má každý svoje vlastné, o cudzích nechce počuť ani slovo a uteká pred nimi ako pred viac »

Kazisveti

16.01.2020

V americkom mestečku Livermore, v hasičskej zbrojnici, svieti žiarovka. Svieti tam už takmer 120 rokov. Bola vyrobená v roku 1901,s úmyslom svietiť ľuďom v temnote, nezaťažená ešte „obchodným viac »

Lucia Ďuriš Nicholsonová, podcast

Nicholsonová: Matovič by nebol horší premiér než Fico

17.02.2020 00:00

Do podcast štúdia Pravdy prišla tentoraz europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová zo strany Sloboda a solidarita.

Sanders / Thunbergová / prank /

Ruskí pranksteri si vystrelili zo Sandersa

16.02.2020 21:13

Zatelefonovali mu a k telefónu mu dali dievča, ktoré predstieralo, že je Greta Thunbergová, a ponúklo mu svoju podporu v predvolebnej kampani, s ktorou Sanders okamžite súhlasil.

Sýria / rebel /

Sýrska armáda oslobodila väčšinu provincie Haláb z rúk rebelov

16.02.2020 20:04

Zasiahnutý bola podľa miestnych aktivistov rad miest vrátane Anadánu, ktorý neskôr dobyli pozemné vojská sýrskej armády s pomocou Iránom podporovaných milícií.

Agnes Buzynová

Novou kandidátkou vládnej strany na primátorku Paríža sa stala šéfka zdravotníctva

16.02.2020 19:35

Griveaux, pôvodný kandidát francúzskej vládnej strany, sa v dôsledku kompromitujúceho videa stiahol z marcových volieb parížskeho primátora.

nautilus

Nejasné správy o zlatých muškách

Štatistiky blogu

Počet článkov: 529
Celková čítanosť: 1094839x
Priemerná čítanosť článkov: 2070x

Autor blogu