Právo prvej noci

Ľudia sú furt nespokojní. Neustále nadávajú: na vládu, na parlament, na všetku vrchnosť, ako keby si vôbec neuvedomovali tie úžasné výhody, ktoré nám dnešná demokratická prítomnosť prináša. Pritom všetci dobre vedia, ako to bolo v minulosti. Všetci videli film o Jánošíkovi a počuli to hrozné: „Usmej sa, Anička“. Alebo malého Janka na dereši a to jeho: „Nepoviem“.

Kedysi mal miestny mocipán tzv. právo prvej noci. Každá žena musela s ním stráviť prvú noc po svadbe. Viete si dnes predstaviť, že by každá čerstvo vydatá bratislavčanka musela ísť na noc k pánovi Ďurkovskému? (O Ftáčnikovi nepíšem,  to by asi až taký veľký trest nebol.)

Veru, buď pochválená dnešná doba. Dnešným mocipánom môžete aj vynadať, im to nevadí. Je demokracia. Vy môžete slobodne nadávať, oni si môžu slobodne aj robiť, čo chcú. Sú na nás vlastne veľmi dobrí. Nenaťahujú nás na škripec ani na dereš a nenútia naše mladomanželky, aby s nimi súložili, ak len za ten škripec nepovažujeme čoraz vyššie dane a za tú súlož čoraz prísnejšie sankcie pre nás, pospolitý ľud. Štyridsať rokov socializmu a vedúca úloha robotníckej triedy nás rozmaznali natoľko, že si už fyzické násilie zo strany mocipána ani nevieme predstaviť.

Inde to však až také samozrejmé nie je. Len nedávno prebehla médiami správa, že istý kórejský zamestnávateľ žiadal v pracovných zmluvách podpísať súhlas s telesnými trestami. Áno, vážení, máme dvadsiate prvé storočie, vedúca úloha proletariátu je za nami a dnešní kapitalisti by sa radi vrátili do čias feudalizmu. Určite by sa im to páčilo. A naši demokraticky zvolení zástupcovia jedného krásneho dňa, v snahe zapáčiť sa svojim mecenášom, možno aj to právo prvej noci odsúhlasia. Náš ľud to síce, ako vždy, ofrfle, ale inak neurobí nič…ako vždy…

 

S hejtermi sa nekamarátim

16.10.2020

Nakazených pribúda raketovým tempom. Už nie sme tou krajinou, ktorú pred polrokom obdivovali za jej disciplínu a skvelé výsledky v boji s pandémiou. Prepadávame sa do bahna čoraz viac. Prečo? Nuž nielen pre nedostatočné opatrenia vlády, ktorá z empatie k občanom nevyhlásila tie opatrenia skôr, ale hlavne pre čoraz väčší hnev či až nenávisť tých občanov k [...]

Načo zachraňovať životy?

13.10.2020

„Lebo človek v svojej zlobe je ukrutnejší a zaťatejší ako krokodíl. Jeho srdce je tvrdšie ako kameň, jeho márnivosť ničotnejšia ako prach. Ponor ho do rieky, a len čo mu uschnú šaty, bude taký istý ako predtým. Vrhni ho do smútku a sklamania, a keď sa zviecha, bude zasa taký istý ako predtým…“ (Egypťan Sinuhe) Celý život komusi pomáham. [...]

Čo je dôležitejšie ako život?

05.10.2020

Tak už sme ťa pochovali. Nepomohla ti ani najmodernejšia technika. Odpojili ťa od prístrojov, preložili tvoje bezvládne telo na vozík a previezli z Jisky do márnice. Nikdy za života nebol o teba taký záujem, pohrebné služby sa takmer pobili o to tvoje telo a hyeny v ľudskej koži s vidinou kšeftu ťa uchmatli iným, ale napokon všetko dobre dopadlo. Dobre znamená [...]

švédsko

Švédske gangy čoraz častejšie verbujú deti ako nájomných vrahov

04.12.2024 09:49

Kriminalita švédskych gangov je organizovaná a komplexná. Jednotliví lídri zvyknú riadiť svojich ľudí zo zahraničia.

Polícia / Pomáhať a chrániť / Policajné auto /

Vyšetrovateľ inšpekcie spracoval podnet na väzobné stíhanie obvinených policajtov

04.12.2024 09:47

Skutku sa mali dopustiť ešte počas pôsobenia v bývalej Národnej kriminálnej agentúre.

čína, vojaci, vojačky, armáda, vojenská prehliadka,

Ruská ekonomika pod drobnohľadom Číny: Peking sa učí, ako obísť sankcie pred možnou inváziou na Taiwan

04.12.2024 09:30

Čína sa vždy snažila pochopiť, ako sa môže vyhnúť chybám Ruska, minimálne od rozpadu ZSSR, ktorý bol v Pekingu veľmi starostlivo študovaný.

nautilus

Nejasné správy o zlatých muškách

Štatistiky blogu

Počet článkov: 564
Celková čítanosť: 1704077x
Priemerná čítanosť článkov: 3021x

Autor blogu

Archív