Založ si blog

Na výzdobe záchoda poznáš vôľu národa

 

Takýto vkusný veršík koloval kedysi naším národom v časoch vraj totality a krutej neslobody.

Pravdou je, že verejné záchody boli vtedy v oveľa horšom stave ako dnes a svoje básnické sklony tam mohol realizovať každý, teda bolo to niečo ako blog, len s tým rozdielom, že okrem ťažoby na duši sa tam zbavoval aj prebytkov tela – a bolo to zadarmo. Dnes je relatívne zadarmo len tá duša – keď už máme tú slobodu – a všetko telesné je spoplatnené. Samozrejme, okrem najbežnejších vyjadrení o tom, kto je aký úd, sme tam mohli nájsť aj vyjadrenia k politickej situácii a jej predstaviteľom, čo je zaiste dôkaz, že demokracia fungovala, lebo neviem o tom, že by ktosi pátral po autoroch. Záchod bol záchod a čo sa tam splodilo, to tam aj zostalo, a človek z tých priestorov vyšiel očistený na tele aj na duši…

Dnes je situácia iná. V rámci slobody a demokracie sa nám duchovný odkaz verejných toaliet preniesol do života a perly ducha z tých priestorov zdobia dnes aj výtvory moderného umenia. Keď som bol krátko po nežnej na predstavení jednej našej poprednej divadelnej scény, jeden veľmi známy umelec sa v istej chvíli naklonil do hľadiska a celkom nečakane zahlásil: „Stojí to všetko za ho.no“. Vtedy to medzi divákmi spôsobilo zdesenie, neboli sme na to zvyknutí. Dnes je to už bežné. Fekálne, dobytčie či pohlavné výrazy nás zaplavujú denne aj z obrazoviek televízorov a uchrániť pred nimi aspoň deti je nemožné. Na slovníku ponovembrovej mládeže to poznať. Každý chce byť sám sebou.

Vždy som si myslel, že vývoj ľudskej čeľade pokračuje, že spejeme k čoraz vyššej forme pokroku a humanizmu. Dnes máme také možnosti, o akých sa nám v minulosti mohlo iba snívať. Odstránili sme nevedomosť, ktorá bola vždy najmocnejším nástrojom všetkých tyranov, môžeme sa dozvedieť takmer čokoľvek. Ako to, že sme to nevyužili na svoje obohatenie? Prečo mám pocit, že sa vraciame späť do doby kultúrneho barbarstva a primitivizmu? Prečo je najpopulárnejším výrazom jedného z najobľúbenejších filmov výkrik: „Proletáři všech zemí, vyližte si prdel?“ Prečo by film Dědictví nemal šťavu, keby nemal podtitul Kurvahošigutntág? Naozaj nám to pripadá také vtipné?

Nuž, neviem, ale mám pocit, že sa nám tá totalitná výzdoba verejných záchodkov vyvalila do života a zaplavila nám telá aj duše. Už ju ani nevnímame. Sme schopní niesť v jednej ruke transparent z nápisom „Za slušné Slovensko“ a v druhej obraz obeseného premiéra.  Kam sa podela skutočná slušnosť? A kam sa podel odkaz humanistov, tie stáročia duchovného rastu, ktorým sa vraj človek odlišuje od zvierat? Vraciame sa späť do džungle? To sme chceli?

Okradni pána, kedy môžeš. Pán ťa okradne kedy chce

16.09.2019

Je neskutočne zábavné sledovať dohady a naťahovačky okolo nedostatku financií prakticky na všetko. Analýzy robia spravidla ľudia odtrhnutí od reality, celoživotne zašití v nejakom teoreticky-zbytočnom viac »

Odvrátená tvár slobody

19.08.2019

Sloboda a demokracia sú v ostatných rokoch snáď najfrekventovanejšie výrazy v masmédiách. Vyskytujú sa zväčša pospolu, aspoň v tých médiách, v živote ale majú veľmi rozdielny osud. viac »

Princ na bielom koni a koxartróza

11.08.2019

Hovorte si čo chcete, mne sa film Pretty wooman páči. Tá myšlienka, ako bohatý fešák zachraňuje dievča z ulice, je mi blízka. Aj ja som kedysi hral princa, čo bozkom zobudí Snehulienku, viac »

Donald Trump

USA chystajú dočasné výnimky z ciel na stovky čínskych tovarov

20.09.2019 13:31

Spojené štáty dočasne poskytnú výnimky z ciel na viac ako 400 čínskych produktov, ktoré administratíva prezidenta Donalda Trumpa zaťažila clami vlani.

chlieb, múka, obilie

Slovensko bude mať dostatok múky pre seba

20.09.2019 13:10

Aj napriek priemernej úrode hustosiatych obilnín a repky sú slovenskí mlynári a pekári po tohtoročnej žatve sebestační v dodávkach múky.

Vladimir Putin

Šamana, ktorý putoval do Moskvy vyhnať Putina, deportovali do Jakutska

20.09.2019 12:48

Informoval o tom v piatok spravodajský portál Tajga.info s odvolaním sa na tlačovú službu buriatskej vlády.

vlak, železnice, trať, koľaje

Železnice po 2,5 roku stále neuzavreli tender na stavbu, ktorá potrvá tri roky

20.09.2019 12:38

Tender na modernizáciu železničnej trate Bratislava, Devínska Nová Ves - Kúty - štátna hranica SR/ČR trvá už dva a pol roka.

nautilus

Nejasné správy o zlatých muškách

Štatistiky blogu

Počet článkov: 520
Celková čítanosť: 984785x
Priemerná čítanosť článkov: 1894x

Autor blogu