Založ si blog

Kam na dovolenku: Chorvátsko

 

Písať o dovolenke v Chorvátsku je niečo ako nosiť drevo do lesa.  Určite tam bol už prinajmenšom každý druhý Slovák a je celkom možné, že zážitky mnohých budú od tých mojich diametrálne odlišné. Čo už, sme ľudia rôzni. Poznám takých, ktorí boli pri mori len jedenkrát v živote a už nikdy viac. Vraj studená voda a kamene a čojaviemčo ešte. Mne more učarilo. Najmä to chorvátske, lebo je blízke. Nielen Slovensku, ale aj srdcu…

Chorváti hovoria, že keď Boh rozdával ľuďom krajiny, v ktorých mali žiť, lenivý Chorvát zaspal. Keď sa zobudil, všetko už bolo rozdané. Prosil preto Boha, aby mu nejakú krajinu našiel, kde by mohol on a jeho ľud žiť. Nuž, uľútostilo sa Bohu toho tvora a dal mu krajinu, ktorú si vybral pre seba. Tak sa Chorvátom ušiel ten najkrajší kút sveta.

Niekto chodí stále na to isté miesto. Našiel si tu priateľov, u ktorých trávi dovolenku každý rok. Ja  som prešiel chorvátske pobrežie takmer celé, nikde som nebol dvakrát,  od Umagu v severnej Istrii až po Dubrovnik na juhu. A vždy, keď znova mierim po rakúskej diaľnici či maďarskej ceste na juh, teším sa. Na tú čistú vodu, na ten voňavý vzduch, na tie úžasné výhľady. Človek, ktorý nikdy pri mori nebol to asi nepochopí. Veď vodu a vzduch či výhľady máme aj doma. Ja Slovensko milujem. A tiež som ho prešiel celé, aj o tom napíšem, ale Chorvátske prímorie je niečo, čo doma nemáme. A poznávanie krás ma fascinuje bez ohľadu na to, kde sa nachádza.

Mnohým už dovolenka pri Jadrane neznie dosť nóbl. Ten, kto chodí k moru kvôli tomu, aby sa mohol chváliť pred známymi tým, že on na to má, ten zamieri inde. Ja chodím k moru preto, lebo ho milujem. A svoju lásku nechcem nikomu dokazovať. Ten pocit, keď ponorím hlavu do tej krištáľovej vody, s otvorenými očami bez strachu, že niečo schytám, ten je nenahraditeľný. Chvíle, keď za východu slnka prvými zábermi zvírim morskú hladinu, hladkú ako zrkadlo, a rozčerím ju na tisícky žiarivých čriepkov, tak tie si nosím so sebou stále. Pomáhajú mi prežiť v pohode aj najhoršie pľušte u nás v zime. A výhľady z kopca na modrú šíravu pod nohami, posiatu smaragdovými ostrovmi , tie napĺňajú srdce tými najkrajšími pocitmi a duša lieta v oblakoch. Nadýchnuť sa zhlboka toho úžasného vzduchu s vôňou mora, tymiánu a borovíc je najlepšou prevenciou proti všetkým neduhom tela aj duše…

Kam na dovolenku v Chorvátsku?

Čím južnejšie, tým krajšie. Na Istrii či Kvarneri môžete byť už za pár hodín, ale to pravé orechové začína byť asi až v Dalmácii. To jest na juh od Zadaru. Diaľnica už preťala celé chorvátske prímorie, neváhajte zájsť trocha ďalej. Tunel pod pohorím Biokovo vás vypľuje rovno uprostred Makarskej riviéry, kde je jadranské pobrežie snáď najkrajšie. Vysoké skalnaté kopce v kontraste s modrou hladinou musia očariť každého, kto má oči a zmysel pre krásu. Ak máte na pobyt vyššie nároky, nájdete tu dostatok kvalitných hotelov aj s programom all inclusive, ak ste skromnejší, môžete sa ubytovať priamo v domoch pohostinných Chorvátov, ktorí ich ešte stále za prijateľné ceny prenajímajú turistom. Aj keď moloch chamtivosti svojim pazúrom začal siahať aj sem, ešte stále sú Chorváti zväčša priateľskí a dobroprajní.

Pláže v Chorvátsku sú zväčša skalnaté, v turistických strediskách štrkové, preto je tu voda veľmi čistá. Piesočných pláží je tu len zopár a väčšinou nie sú veľmi atraktívne. Výnimku tvorí najväčšia, Rajska Plaža na ostrove Rab, aj tá v Omiši je veľká, aj v stredisku Zaton, kúsok za Jelsou na ostrove Hvar, krásna je Lumbarda na ostrove Korčula a najkrajšia Slanica na ostrove Murter. Niekde, napríklad v Biograde, je pláž umelá, z navezeného a drveného štrku, ktorý bosé chodidlá zraňuje, inde, napríklad v krásnom stredisku Solaris blízko Šibeniku, je síce pláž upravená, ale len na súši, v mori sú dosť veľké kamene. Snaha skultúrniť pláže je niekde dosť kontraproduktívna a bagre tu narobia viac škody ako osohu. Lebo to, čo je v Chorvátsku najcennejšie, je práve čistá, nedotknutá príroda. Niekde, napríklad kúsok za Makarskou, Nemirou alebo Drvenikom, môžete ešte stále nájsť panenské malé štrkové plážičky, kde môžete, najmä mino hlavnej sezóny, objaviť len svoj vysnívaný raj. Hoci tých pozemských rajov stále ubúda, máte šancu ich stále nájsť najmä na ostrovoch, ktoré turisti ešte neobjavili. Chorvátsko ich má viac než dosť…

V ostatných rokoch sa Chorvátsko zveľaďuje. Odkedy Jadran objavili boháči, napríklad Bill Gates, záujem západného sveta vzrástol. Pribúdajú kvalitné hotely, prírody ubúda. Je to škoda. Stále je to ale jedna z najkrajších krajín na svete…

Pobrežie kúsok za Makarskou (foto: Nautilus)

Všetci chceme byť dobrí

01.12.2019

Som presvedčený o tom, že väčšina ľudí má dobré úmysly a hoci sebectvo a chamtivosť slávi čoraz väčšie úspechy, mierumilovnosť je stále prevažujúcim pocitom v srdciach drvivej väčšiny viac »

Má to v sebe každý z nás

20.10.2019

A všetci o tom vieme. A všetci po tom túžime, akoby to bolo niečo nedosiahnuteľné a vzdialené, hoci sa stačí len načiahnuť a vziať si to. Alebo darovať. Každý z nás má v sebe tú božskú viac »

Prečo im to žerieme aj s navijakom?

15.10.2019

Stredoveký florentský politik a autor literárnych diel o štátnom zriadení Nicolo Macchiaveli vyslovil poučku, ktorá sa nesie stáročiami až do dnešných dní: Rozdeľ a panuj. Otvorene či viac »

09-mikulas-4x

Mikuláš rekordér je na roztrhanie

06.12.2019 18:32

Viac ako polstoročie rozdáva deťom radosť a je slovenským rekordérom. Dokonca má na to certifikát.

polícia, zadržanie, obvinený

Polícia sa vrátila do domu tyrana. Hľadala v Hronci mŕtveho novorodenca?

06.12.2019 18:00

Okolie domu, kde štvorročný Martinko býval s rodičmi a tromi súrodencami, začali muži zákona prehľadávať už vo štvrtok večer.

Ropná plošina

Krajiny OPEC sa dohodli so spojencami na výraznejšom znížení ťažby ropy

06.12.2019 17:00

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojenci sa dohodli, že v 1. štvrťroku budúceho roka znížia svoju ťažbu o ďalších 500 000 barelov denne.

SR Bratislava súd zmenky ÚVV Markíza Marian Kočner

Prokurátorovi z Threemy dočasne pozastavili výkon funkcie

06.12.2019 16:58

Prokurátorovi Palovičovi ešte v lete tohto roku zaistili policajti mobilný telefón. Dôvodom bola komunikácia s viacnásobne stíhaným podnikateľom Marianom Kočnerom.

nautilus

Nejasné správy o zlatých muškách

Štatistiky blogu

Počet článkov: 524
Celková čítanosť: 1043655x
Priemerná čítanosť článkov: 1992x

Autor blogu