Založ si blog

Aká si mi krásna, ty rodná zem moja

 

Moja rodná zem znova krváca. Tentoraz to nespôsobili nájazdy krvilačných Avarov, Turkov, Tatárov, či Germánov. Už máme konečne svoju vlasť, to naše krásne Slovensko, vo vlastných rukách. Sami si volíme tých, čo nám vládnu, lebo také je naše presvedčenie, že niekto nám vládnuť musí. Už po nás nešliape čižma cudzieho predátora, dnes sa už gniavime sami. Brat proti bratovi sa obrátil, syn proti otcovi. Za tisícročia poroby sme prišli až sem, a keď nemáme cudzích otrokárov, vyrobili sme si ich sami.

Takíto rozhádaní sme neboli snáď ešte nikdy. Akoby sme nedokázali žiť v mieri. Akoby nám blahobyt zakalil zrak a my chceme stále viac. Akoby to, čo nás spájalo a čo nám pomohlo prežiť útrapy minulosti naraz stratilo zmysel, lebo keď sme konečne dosiahli to, po čom sme celé tie stáročia túžili, znova trpíme. Naša príslovečná skromnosť a dobroprajnosť sa kamsi vytratila, začali sme závidieť tým, čo majú viac, a z tejto závisti sa zrodila nevraživosť, akú sme doteraz nepoznali. Dnes už sa nerozdelíme o posledný kúštik chleba s chudákom, ktorý nemá ani ten. Dnes máme prepychové domy, nové autá a všetky tie výdobytky modernej techniky od výmyslu sveta, ale závidíme aj žobrákovi palicu. Čím viac máme, tým viac chceme. V honbe za novými a ešte drahšími výdobytkami zanedbávame svoje deti aj svojich rodičov, nemáme čas na tých, ktorí nás majú radi aj napriek tomu, že na nich kašleme, lebo ich láska k nám je väčšia ako naša túžba po moci a bohatstve. Utápame sa v malichernostiach a nevidíme to, čo má skutočný zmysel, lebo výkaly zabalené do ligotavého staniolu nám zaslepili zrak. V túžbe po chvíľkovej radosti odhadzujeme skutočné zlato. Žijeme len pre dnešok, nad budúcnosťou sa nezamýšľame. Akoby sme tú našu vlasť chceli len vycicať a odhodiť na smetisko. Akoby sme predávali tú našu matku za pár strieborných.  Akoby sme nevedeli, že aj my raz budeme starí a niekto nám to všetko raz spočíta…

Všetci chceme byť dobrí

01.12.2019

Som presvedčený o tom, že väčšina ľudí má dobré úmysly a hoci sebectvo a chamtivosť slávi čoraz väčšie úspechy, mierumilovnosť je stále prevažujúcim pocitom v srdciach drvivej väčšiny viac »

Má to v sebe každý z nás

20.10.2019

A všetci o tom vieme. A všetci po tom túžime, akoby to bolo niečo nedosiahnuteľné a vzdialené, hoci sa stačí len načiahnuť a vziať si to. Alebo darovať. Každý z nás má v sebe tú božskú viac »

Prečo im to žerieme aj s navijakom?

15.10.2019

Stredoveký florentský politik a autor literárnych diel o štátnom zriadení Nicolo Macchiaveli vyslovil poučku, ktorá sa nesie stáročiami až do dnešných dní: Rozdeľ a panuj. Otvorene či viac »

09-mikulas-4x

Mikuláš rekordér je na roztrhanie

06.12.2019 18:32

Viac ako polstoročie rozdáva deťom radosť a je slovenským rekordérom. Dokonca má na to certifikát.

polícia, zadržanie, obvinený

Polícia sa vrátila do domu tyrana. Hľadala v Hronci mŕtveho novorodenca?

06.12.2019 18:00

Okolie domu, kde štvorročný Martinko býval s rodičmi a tromi súrodencami, začali muži zákona prehľadávať už vo štvrtok večer.

Ropná plošina

Krajiny OPEC sa dohodli so spojencami na výraznejšom znížení ťažby ropy

06.12.2019 17:00

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojenci sa dohodli, že v 1. štvrťroku budúceho roka znížia svoju ťažbu o ďalších 500 000 barelov denne.

SR Bratislava súd zmenky ÚVV Markíza Marian Kočner

Prokurátorovi z Threemy dočasne pozastavili výkon funkcie

06.12.2019 16:58

Prokurátorovi Palovičovi ešte v lete tohto roku zaistili policajti mobilný telefón. Dôvodom bola komunikácia s viacnásobne stíhaným podnikateľom Marianom Kočnerom.

nautilus

Nejasné správy o zlatých muškách

Štatistiky blogu

Počet článkov: 524
Celková čítanosť: 1043648x
Priemerná čítanosť článkov: 1992x

Autor blogu