Dobré ráno, Afrika

 

Dievča mohlo mať asi dvadsať rokov. Mala dlhé čierne vlasy a – na rozdiel od svojej kolegyne – šatkou nezakryté. Po palube lietadla sa pohybovala s eleganciou a istotou aj počas turbulencie a usmievala sa na tých cudzích chlapov – pasažierov, celkom tak, ako jej európske kolegyne. Zjavne patrila už k moderným arabským ženám, ktoré islam nechápu ako prekážku v emancipácii.

Boeing 737 spoločnosti Air Cairo mal meškanie, čo je bežné, takže africkej pôdy sme sa dotkli až nadránom.  Mohamed dopravný nás čakal hneď za letiskovou halou, ale kým sme prešli všetky policajno-byrokratické  kontroly a vyplnili vízové kartičky, nad púšťou už svitalo. Z amplióna blízkej mešity znel ťahavý spev muezína, vyzývajúci k rannej modlitbe.

Dobré ráno, Afrika.

„Egypt sa prebúdza“ – prehlásil o pár hodín neskôr Mohamed firemný. „Máme dobrého prezidenta, práve je na návšteve Ameriky ako prvý z arabských prezidentov. Skutočne má záujem na tom, aby urobil z Egypta modernú krajinu a s teroristami nekompromisne zatočil. My nemusíme nikam emigrovať, my si urobíme aj z vlastnej krajiny raj na zemi. Máme potenciál vyrovnať sa európskym krajinám, chce to len investície a trocha aj zmeniť spôsob myslenia.“

Hotel bol kedysi jeden z najlepších, teraz už ale dosť poznačený časom. Ako všetky egyptské hotely  trpel prezamestnanosťou, muži v modrých košeliach sa starali o čistotu na izbách, v zelených od rána do večera zametali trávniky, v žltých obsluhovali v jedálni, v červených v baroch…a všetci sa stále kamsi presúvali, s metlami, vozíkmi, tácňami…a vyzerali nesmierne zaneprázdnení…ako všetci, ktorí dbajú na to, aby bolo vidno, že pracujú…lebo nezamestnanosť je v Egypte obrovská a sto euro mesačne je pre nich skvelý plat, ktorým živia často mnohopočetné rodiny. Európanov tu bolo v tomto čase málo, len zopár nemeckých štamgastov, ktorí tu trávia tuším celé zimy, hoci začiatkom apríla už teploty presahujú tridsiatku a voda v mori má 24-25.

Egypt má vraj tri zásadné problémy: nedostatok pitnej vody a nedostatok elektriny. Preto sa vláda rozhodla riešiť ich radikálne: výstavbou továrne na odsoľovanie morskej vody a najväčšej solárnej elektrárne na svete. Oba projekty už bežia a podieľajú sa na nich aj zahraničné firmy. Najmä  odsoľovacie zariadenie na pobreží Červeného mora je nutné na odstránenie tzv. faraónovej pomsty, ako nazývajú vplyv miestnej vody, dovážanej cisternami z veľkej diaľky,  na zažívací trakt európskych  turistov.

Tretím problémom je mentalita ľudí. Hoci turistický priemysel výdatne živí egyptskú ekonomiku už dosť dlho, stáročiami naučený zvyk natŕčať ruku trvá. Bakšiš je slovo, ktoré tu počujete viackrát denne, hoci v moderných zariadeniach ho pomaly nahrádza novšie: money.  V hoteloch majú zamestnanci žobranie zakázané, ale vždy si vymyslia službičku, za ktorú pýtať odmenu považujú za spravodlivé. Mimo hotelov je to ešte očividnejšie, takže ak vám niekto len prisunie stoličku či podá papier na utretie rúk, je to služba, za ktorú si zaslúži bakšiš, a ak ho nedáte, ste automaticky chrapúň bez štipky slušnosti.

Hoci moderní Egypťania vidia svoju budúcnosť sľubne a na africké pomery je Egypt naozaj moderný, myslím si, že v Níle pretečie ešte veľa vody, kým sa krajina faraónov naozaj zmení.  Tradícia natŕčania rúk asi tak skoro nevymizne.  A koľko negatív sa sem – popri nesporných pozitívach – dostane zo západného sveta, to sa ešte len uvidí…

 

S hejtermi sa nekamarátim

16.10.2020

Nakazených pribúda raketovým tempom. Už nie sme tou krajinou, ktorú pred polrokom obdivovali za jej disciplínu a skvelé výsledky v boji s pandémiou. Prepadávame sa do bahna čoraz viac. Prečo? Nuž nielen pre nedostatočné opatrenia vlády, ktorá z empatie k občanom nevyhlásila tie opatrenia skôr, ale hlavne pre čoraz väčší hnev či až nenávisť tých občanov k [...]

Načo zachraňovať životy?

13.10.2020

„Lebo človek v svojej zlobe je ukrutnejší a zaťatejší ako krokodíl. Jeho srdce je tvrdšie ako kameň, jeho márnivosť ničotnejšia ako prach. Ponor ho do rieky, a len čo mu uschnú šaty, bude taký istý ako predtým. Vrhni ho do smútku a sklamania, a keď sa zviecha, bude zasa taký istý ako predtým…“ (Egypťan Sinuhe) Celý život komusi pomáham. [...]

Čo je dôležitejšie ako život?

05.10.2020

Tak už sme ťa pochovali. Nepomohla ti ani najmodernejšia technika. Odpojili ťa od prístrojov, preložili tvoje bezvládne telo na vozík a previezli z Jisky do márnice. Nikdy za života nebol o teba taký záujem, pohrebné služby sa takmer pobili o to tvoje telo a hyeny v ľudskej koži s vidinou kšeftu ťa uchmatli iným, ale napokon všetko dobre dopadlo. Dobre znamená [...]

Donald Trump, Emmanuel Macron

Trumpa pozvali na otvorenie Notre Dame. Zmieri sa s Macronom?

03.12.2024 18:00

Hoci je oficiálnou hlavou štátu stále Joe Biden, na slávnostnom otvorení obnovenej katedrály Notre Dame v Paríži bude USA reprezentovať jeho nástupca.

andrej babiš

Poslanci odmietli uznesenie k súdnemu zmieru medzi rezortom vnútra a Babišom

03.12.2024 17:55

Návrh predložila skupina poslancov parlamentu za opozičnú SaS.

Peter Pellegrini

Pellegrini odcestuje do Lotyšska. Na vojenskej základni v Adaži navštívi slovenských vojakov

03.12.2024 17:44

Slovenskí vojaci tam pôsobia v rámci vojenskej misie NATO.

Kažimír

V procese s Kažimírom bude možno rozhodovať Súdny dvor EÚ, jeho obhajca v tom však vidí naťahovanie

03.12.2024 16:14

Proces s Kažimírom má na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračovať v pondelok 9. decembra.

nautilus

Nejasné správy o zlatých muškách

Štatistiky blogu

Počet článkov: 564
Celková čítanosť: 1703967x
Priemerná čítanosť článkov: 3021x

Autor blogu

Archív