Ležím na terase a je mi dobre

 

Toto obdobie milujem. Všetko je už zelené, kvetov kvitne najviac za celý rok, motýle ešte stále poletujú a vtáci sa pretekajú v krasospeve.

Ležím na terase a je mi dobre. Z pohľadu ležiaceho mám v v zornom poli najprv hrantík na zábradlí so  žiarivo žltými kvetmi pupaliek, ďalej krásne urastené smreky, pod ktoré sa môžem premiestniť, keď teplo na terase presiahne tridsiatku, ďalej mohutnú brezu s dlhými, vo vetríku povievajúcimi konármi, a ešte ďalej hradbu lesa a kontúry kopcov, uzatvárajúcich obzor. A ešte – samozrejme – blankyt modrej oblohy a biele nadýchané obláčiky, ladne plávajúce vdiaľ.

Milujem to tu.

Aj keď zatvorím oči, zostávam v kontakte s prírodou, lebo vtáčí spev mi pripravil ten najkrajší koncert, aký si môžem priať. Rozoznávam tenké štebotanie sýkoriek a silnejší spev drozda, taktiež škrekotanie sojok odkiaľsi z diaľky, ale ostatné zvuky si už zaradiť netrúfam. Myslím len, že ten, ktorý príde neomylne okolo štvrtej popoludní je asi sedmohlások, lebo asi toľko skladieb má v repertoári. A ak znova otvorím oči, vysoko na tom blankyte môžem vidieť párik myšiakov, ktorí majú hniezdo tu hneď vedľa na vrchole jedného zo smrekov. Teraz asi kŕmia mladé.

Nad kvetmi pupaliek je živo. Podchvíľou prilietajú včely, osy aj veľké čmeliaky, zaboria svoje telíčka do tej žltej záplavy a usilovne preberajú čnelky a pestíky v snahe nasýtiť sa toho nektáru. Zavše priletí aj asi centimetrový chrobáčik, ktorý ani nesadne, ale kmitá krídelkami nad kvetom ako kolibrík a sosáčikom doluje ten nektár odušu. Sem-tam sa zastaví aj motýľ Emanuel, ako som nazval krásavca babôčky admirálskej, sem-tam aj vidlochvost, a občas preletí aj veľký sršeň akoby kontrolujúci, či je všetko v poriadku.

Všetko je v poriadku.

Všade je pohoda, kľud a láska.

Všetko je tak, ako má byť…

S hejtermi sa nekamarátim

16.10.2020

Nakazených pribúda raketovým tempom. Už nie sme tou krajinou, ktorú pred polrokom obdivovali za jej disciplínu a skvelé výsledky v boji s pandémiou. Prepadávame sa do bahna čoraz viac. Prečo? Nuž nielen pre nedostatočné opatrenia vlády, ktorá z empatie k občanom nevyhlásila tie opatrenia skôr, ale hlavne pre čoraz väčší hnev či až nenávisť tých občanov k [...]

Načo zachraňovať životy?

13.10.2020

„Lebo človek v svojej zlobe je ukrutnejší a zaťatejší ako krokodíl. Jeho srdce je tvrdšie ako kameň, jeho márnivosť ničotnejšia ako prach. Ponor ho do rieky, a len čo mu uschnú šaty, bude taký istý ako predtým. Vrhni ho do smútku a sklamania, a keď sa zviecha, bude zasa taký istý ako predtým…“ (Egypťan Sinuhe) Celý život komusi pomáham. [...]

Čo je dôležitejšie ako život?

05.10.2020

Tak už sme ťa pochovali. Nepomohla ti ani najmodernejšia technika. Odpojili ťa od prístrojov, preložili tvoje bezvládne telo na vozík a previezli z Jisky do márnice. Nikdy za života nebol o teba taký záujem, pohrebné služby sa takmer pobili o to tvoje telo a hyeny v ľudskej koži s vidinou kšeftu ťa uchmatli iným, ale napokon všetko dobre dopadlo. Dobre znamená [...]

pápež / Pope /

Britský kráľ Karol III. sa nečakane stretol s pápežom Františkom

09.04.2025 23:07

Stretli sa napriek tomu, že ich audienciu predtým oficiálne zrušili.

Tank

Kyjev spustil ofenzívu v ruskej Belgorodskej oblasti. Chce tak obmedziť útoky Moskvy

09.04.2025 22:20

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil, že jeho krajina má záujem kúpiť „veľký balík“ amerických zbraní.

Francúzsko Le Penová kandidatúra odsúdenie

Urážky a fotka gilotíny. Senior sa vyhrážal sudkyni v prípade Le Penovej, dostal podmienku a pokutu

09.04.2025 22:10

Senior z parížskeho predmestia po vyhlásení rozsudku v prípade Le Penovej a zverejnil status „Čo si táto mrcha zaslúži“ s fotografiou gilotíny.

ČR / Česko / Czechia /

Českí policajti na hraniciach so Slovenskom pustili do krajiny kamión napriek zákazu. Čaká ich disciplinárka

09.04.2025 21:40

Zákaz súvisí s opatreniami proti slintačke a krívačke.

nautilus

Nejasné správy o zlatých muškách

Štatistiky blogu

Počet článkov: 564
Celková čítanosť: 1732011x
Priemerná čítanosť článkov: 3071x

Autor blogu

Archív