Choďte sa biť trocha na bok

 

Hovorí sa, že keď nepríde Mohamed k hore, musí hora k Mohamedovi.

Nuž poviem vám, to je ale pekná blbosť.

Ale vraj to povedal sám Mohamed.

Neviem, ako to chodí v moslimských krajoch, ale tu v našich zemepisných šírkach sa mi nikdy nestalo, aby niektorá z vecí, o ktoré som sa snažil, prišla za mnou len tak, sama od seba. Naopak, o všetko materiálne som sa musel, často krvopotne, zaslúžiť. A toľko sebavedomia, koľko svojím výrokom prejavil ten svätec, som si nikdy dovoliť nemohol. Nuž čo, nie som svätec. Naopak, celý život sa ma ktosi snaží presvedčiť, že som len zrnko piesku, kvapka v mori, či prach som s v prach sa obrátim. Už som si na to zvykol. Prispôsobil som sa tomuto svetu a myšlienky o svojej výnimočnosti sa vzdal hneď ako mi skončila puberta. Práve v tom čase som narukoval na vojenčinu a tam mi aj poslednú nádej na jedinečnosť rozmetali na prach. V blate zákopu pre ležiaceho strelca zabudnete na všeličo.

Dnes som tomu rád. Dokázal som sa prispôsobiť aj situáciám vyslovene neľudským a pochopil, že práve to prispôsobenie je cesta k úspechu v živote. A nezávidím nikomu, kto ide hlavou proti múru, lebo to je človek zväčša veľmi nešťastný, doráňaný a osamelý. Jednou z najdôležitejších ľudských schopností je pochopiť, kde sú hranice a nesnažiť sa zmeniť to, čo zjavne zmeniť nedokážem.  Vďaka tomu sa mi podarilo – dnes už to môžem povedať – dosiahnuť takmer všetko, čo som dosiahnuť chcel. Je veľkou krivdou na dnešných mladých mužoch, že im bola vojenská skúsenosť odopretá. Prišli o skvelú možnosť dospieť, a preto si svoju pubertu nesú životom často až do pokročilého veku. Zvlášť keď ich matky v tom podporujú a skáču im okolo zadkov aj vo veku, kedy by sa už mali sami starať o rodinu. Následkami trpia všetci.

Myslím si, že jednou z najhorších ľudských vlastností je tvrdohlavosť. Nepochopím, ako môže niekto pokladať svoje názory za také svetoborné, že nie je ochotný ich korigovať ani na základe rukolapných dôkazov. To nie je hrdinstvo, ako si myslí, to je jednoducho hlúposť. Vytrvať v názore za každú cenu je pokladané dokonca za záležitosť morálky – a zdravý rozum ide bokom. Zvlášť tragický je tento postoj vtedy, ak ide o názor záporný, škodlivý a nebezpečný. Bohužiaľ vidno to aj na tomto blogu. Už stará novinárska múdrosť hovorí, že dobrou správou je zlá správa, lebo ľudia na ňu letia ako osy na med. V tomto prípade skôr muchy na h.vno. Hrôzostrašné výplody niektorých tvrdohlavých blogerov žnú úspechy, akoby sa ľudia potrebovali neustále stresovať, a pod rúškom „skutočnej pravdy“ žerú tie hrôzy aj s navijakom. Určite nechcem tvrdiť, že všetko, čo píše mainstream je pravda, len mi je ľudsky milšia príjemná lož, ako tá hrozná. Lebo pravda, ako som už viackrát napísal, je vždy niečia, a vždy závisí na uhle pohľadu. Presvedčil som sa o tom už veľakrát, takže na nositeľov či dokonca vymýšľačov katastrofických scenárov som alergický. Život je dosť zložitý, netreba si ho ešte strpčovať. A tvrdohlavých vyhľadávačov prúserov naozaj nemusím. Ale prosím, ak má niekto sklony k masochizmu, je to jeho vec…asi je mu príliš dobre. A starou pravdou je aj to, že na to, aby si človek vedel vážiť znesiteľný život, je potrebné prežiť aj niečo neznesiteľné. To preto je tu dnes plno ufrfľancov, čo nie sú s ničím spokojní. Akoby ich, ako sa hovorí, pálilo dobré bydlo. To preto je tu dnes toľko neporozumenia.

Som presvedčený o tom, že keby sme sa menej venovali katastrofickým scenárom, vymysleným hororom a nadávaniu na všetko a na každého, bol by náš život oveľa spokojnejší. Ktovie, možno niekomu spokojnosť lezie na nervy, ale takých ľudí by som izoloval, a zaspieval im s Petrom Naďom: „Tak choďte sa biť trocha na bok“.  Zlí nemajú nárok strpčovať nám život…

S hejtermi sa nekamarátim

16.10.2020

Nakazených pribúda raketovým tempom. Už nie sme tou krajinou, ktorú pred polrokom obdivovali za jej disciplínu a skvelé výsledky v boji s pandémiou. Prepadávame sa do bahna čoraz viac. Prečo? Nuž nielen pre nedostatočné opatrenia vlády, ktorá z empatie k občanom nevyhlásila tie opatrenia skôr, ale hlavne pre čoraz väčší hnev či až nenávisť tých občanov k [...]

Načo zachraňovať životy?

13.10.2020

„Lebo človek v svojej zlobe je ukrutnejší a zaťatejší ako krokodíl. Jeho srdce je tvrdšie ako kameň, jeho márnivosť ničotnejšia ako prach. Ponor ho do rieky, a len čo mu uschnú šaty, bude taký istý ako predtým. Vrhni ho do smútku a sklamania, a keď sa zviecha, bude zasa taký istý ako predtým…“ (Egypťan Sinuhe) Celý život komusi pomáham. [...]

Čo je dôležitejšie ako život?

05.10.2020

Tak už sme ťa pochovali. Nepomohla ti ani najmodernejšia technika. Odpojili ťa od prístrojov, preložili tvoje bezvládne telo na vozík a previezli z Jisky do márnice. Nikdy za života nebol o teba taký záujem, pohrebné služby sa takmer pobili o to tvoje telo a hyeny v ľudskej koži s vidinou kšeftu ťa uchmatli iným, ale napokon všetko dobre dopadlo. Dobre znamená [...]

andrej Danko

Danko hrozí stopkou rozpočtu. Žiada vyššie penzie pre 26-tisíc najstarších dôchodcov

27.06.2026 16:14

SNS nepodporí rozpočet, ak dôchodcovia nad 90 rokov nedostanú aspoň 824 eur.

Iran War Strait of Hormuz

Ďalší tanker zasiahol projektil. Hormuzský prieliv je opäť na hrane vojny

27.06.2026 14:50

Útok na tanker, hrozby Iránu a americké údery.

fico

Fico pred summitom NATO pritvrdzuje: Slovensko nemá schváliť vojnové pôžičky, referendum označil za zbytočný luxus

27.06.2026 13:05, aktualizované: 14:55

Na stole je podľa premiéra ďalší plán na obrovskú vojenskú finančnú pomoc pre Ukrajinu.

SR doprava diaľnica Fico robotníci D2 BAX

VIDEO: Fico prišiel za robotníkmi do 37-stupňovej páľavy: Robiť v takomto teple je na hranici hrdinstva

27.06.2026 12:35

Premiér podotkol, že je odporcom toho, aby sa neustále predlžoval vek odchodu do dôchodku.

nautilus

Nejasné správy o zlatých muškách

Štatistiky blogu

Počet článkov: 564
Celková čítanosť: 1877702x
Priemerná čítanosť článkov: 3329x

Autor blogu

Archív