Založ si blog

Kazisveti

 

V americkom mestečku Livermore, v hasičskej zbrojnici, svieti žiarovka. Svieti tam už takmer 120 rokov. Bola vyrobená v roku 1901,s úmyslom svietiť ľuďom v temnote, nezaťažená ešte „obchodným duchom“. Až neskôr, keď obchodným duchom došlo, že také kvalitné žiarovky by neprinášali dostatočný zisk, začali ďalšie výrobky úmyselne kaziť. Biznys sa rozbehol, výroba ide, ľudia platia.

Myšlienka umelých „kazítok“, (Česi im hovoria „kurvítka“), sa ujala najmä v kapitalisticky vyspelých krajinách, kde prosperitu určujú obchodníci, a kazítka všemožných druhov sa udomácnili v mnohých prístrojoch modernej doby.  Keďže väčšinu zákazníkov zaujíma len momentálna funkčnosť výrobku, nanajvýš tak záručná doba, biznys funguje. Uzákonenie dvojročnej záruky je kompromisom, aby sa aj vlk výrobca nažral, aj koza zákazník zostala relatívne celá.

Zdá sa, že systém kazítok sa ujal aj v chovaní ľudí. Všetci chcú byť zamestnaní a brať plat, biznys sa musí hýbať. Show must go on. Prvoradou snahou obchodníkov je presvedčiť svet, že bez ich výrobku sa nezaobíde, a vrážajú neskutočné peniaze do reklamy. Darí sa. Ľudia kupujú aj veci, ktoré vôbec nepotrebujú. A už im nevadí ani to, že ich vyhodia ešte pred uplynutím záruky, lebo už nie sú „in“. Makajú čoraz usilovnejšie preto, aby plnili smetiská…

Typickým tovarom dnešnej doby sú lieky. Ľudia s prácou podlomeným telesným aj duševným zdravím hľadajú pomoc v tabletkách, a svoje častokrát ťažko zarobené peniaze dávajú za prostriedky, ktoré im majú pomôcť ten pracovný nápor vydržať. Farmafirmy prosperujú ako nikdy predtým.

Myšlienka kazítok prenikla aj do morálky. Aký záujem má podnikateľ na tom, aby bol jeho výrobok taký kvalitný, že by zasýtil trh a už ho nikto nepotreboval? Aký záujem má zdravotníctvo na tom, aby sme všetci boli zdraví a už sme lekárov nepotrebovali? Aký záujem má právnik na vyriešení prípadu, keď z neho žije celé roky? A aký záujem má riaditeľ či každý vedúci na zoštíhlení byrokratického aparátu, keď jeho plat je tým väčší, čím viacerým ľuďom velí? Koľko zbytočných papierov sa vyprodukuje len preto, aby sme všetci mali prácu? Aký záujem má kto na tom, aby túto prácu prevzali počítače?

Kazisveti sú všade. Kazia svet úspešnejšie, ako ho stihneme opravovať. Kde by sme dnes boli bez nich?

Koho voliť?

07.02.2020

Hneď v úvode musím povedať, že sa politike nerozumiem. Ani nechcem. V záujme zachovania zdravého rozumu a akej-takej miery optimizmu z diania okolo nás sa všetkým hrôzam vyhýbam, takže tento viac »

Zdravotníctvo z pohľadu pacienta

21.01.2020

Niet snáď odpornejšieho človeka ako ten, čo si sťažuje na svoje zdravie. Keďže choroby a iné neduhy má každý svoje vlastné, o cudzích nechce počuť ani slovo a uteká pred nimi ako pred viac »

Dobrí ľudia všetkých krajín – spojme sa

03.01.2020

Oslávili sme príchod Nového roku a – možno trocha opatrnejšie ako po iné roky – sme si dali viacero dobrých predsavzatí. Opatrní sme „vďaka“ tejto dobe, ktorá nás učí nedôverovať viac »

Nemecko / demonštrácia / protest / AfD /

Poslanci v Durínsku sa dohodli na voľbe nového premiéra bez AfD

22.02.2020 20:56

Poslednému premiérovi pomohli aj hlasy od krajne pravicovej AfD, s ktorou však všetky hlavné politické strany odmietajú spolupracovať a preto odstúpil.

Konferencia biskupov Slovenska

Konferencia biskupov Slovenska vyzýva veriacich k účasti vo voľbách

22.02.2020 19:25

Pridalo sa aj vedenie Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania.

Ján kuciak a Martina kušnírová beblavý tusk spomienka námestie SNP

Tusk: Kuciak sa stal symbolom pravdy a slobody pre všetkých Európanov

22.02.2020 18:03

Predseda Európskej ľudovej strany Donald Tusk bol vzdať úctu pri pamätníku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

OPRE ROMA Memorandum Rómovia volby

Osem politických strán a hnutí podporilo Memorandum Rómov

22.02.2020 16:38

Zaviazali sa tak, že v prípade zvolenia do parlamentu budú pamätať na 12 požiadaviek, ktoré majú viesť k systémovým zmenám.

nautilus

Nejasné správy o zlatých muškách

Štatistiky blogu

Počet článkov: 529
Celková čítanosť: 1098006x
Priemerná čítanosť článkov: 2076x

Autor blogu