Založ si blog

Mám dosť! Viac nechcem.

 

Staroveký filozof Sokrates vraj zašiel raz na tržnicu. Postavil sa na vyvýšené miesto, rozhliadol sa okolo seba a skonštatoval: „ To je ale vecí, ktoré nepotrebujem“.

Týmto bonmotom som chcel upriamiť vašu pozornosť na zamyslenie sa nad tým, koľkými vecami sa aj my obklopujeme v domnení, že čím viac ich máme, tým je náš život bohatší či šťastnejší. Viem, kázať o skromnosti je v dnešnej dobe akosi od veci, lebo majetok je dnes nielen prostriedkom moci, ale aj spoločenského statusu a akejsi morálnej prestíže. Heslá typu „chudoba cti netratí“ sme úspešne vyhodili na smetisko dejín a„skromnosť je ozdobou človeka“ už dávno neplatí. Zhŕňanie majetkov sa stalo zmyslom života. To Hamletovské „Byť či nebyť“ sa zmenilo na „Mať či nemať“.

Je pravdou, že život v hmotnom zabezpečení je ľahší. Spoločnosť založená na majetku umožňuje využívať jej možnosti oveľa viac ako chudoba. Navyše ten, kto dokáže nahrabať dosť na to, aby nemusel pracovať, má viac času na pestovanie svojich záľub, teda žiť život tak, ako mu to vyhovuje. Monetárny systém umožňuje vyrábať peniaze len tým, že ich človek vlastní, a rozmonožujú sa samy. Spájať ale majetok s pocitom šťastia je dosť pochybné. Aby si človek uvedomil hodnotu svojho života, musí ju s niečím porovnávať, a ten, kto na narodil so zlatou lyžičkou v ústach to spravidla zhodnotiť nevie. Naopak, aj menší nedostatok pociťuje ako krivdu. Dnešná doba priniesla veľa zbohatlíkov, či už zásluhou ich pracovitosti alebo nejakým podvodom, ale kto je naučený hnať sa za peniazmi, ten spravidla nedokáže sedieť na zadku a užívať si ich. Hoci má všetko, čo kedy v živote chcel, neprestáva zhŕňať ďalšie, lebo s jedlom len rastie chuť a čím viac má, tým viac chce. Šťastný život, o ktorý mu zjavne šlo, je mu na hony vzdialený, a pachtí sa za ďalšími statkami často až do smrti. Spoločenská klíma mu dáva za pravdu, peniaze vraj musia kolovať a ich zarábanie a míňanie je vraj krvným obehom sveta.

Myslím si, že je to choré. A – ako kedysi povedal Jozef Króner – to, čo sa dá kúpiť len za peniaze, to za nič nestojí. Zbavili sme sa vecí potrebných, aby nám zostalo miesto pre to nepodstatné. Obklopujeme sa vecami, ktoré zajtra zahodíme, aby sme sa mohli hnať za ďalšími. Prestali sme žiť, začali sme zhŕňať.

V ostatnom čase ma zaujali minimalisti. To sú ľudia, ktorí sa nepýtajú na to, čo ešte chcem, ale bez čoho všetkého sa dokážem zaobísť. Je toho prekvapujúco veľa. Zistil som, že aj ja mám oveľa viac, ako potrebujem. Mám plné skrine šatstva, ktoré som už roky nenosil, môj byť je skladiskom vecí, ktoré vôbec nepoužívam a do pivnice už radšej nechodím, lebo sa tam nedá hýbať. Nedokážem sa rozlúčiť s vecami, ktoré som si kúpil, lebo som si na ne musel zarobiť a nedokážem si priznať, že ich nepotrebujem. Myslím, že skutočná kríza s odpadom by začala až potom, keby sme sa všetci začali  zbavovať vecí, ktoré nepotrebujeme. A keby sme všetci mali len to, čo naozaj potrebujeme, skolaboval by aj svetový obchod. Keby sme nekupovali veci, ktoré sú nám de facto na nič, asi by skolabovala aj výroba, obeh peňazí a tučné zisky majiteľov tohto sveta. Naraz by sme mali na všetko dosť času. Na vzdelávanie, na relax, na výchovu svojich detí, na všetky to, čo by sme chceli robiť, ale nerobíme, lebo nemáme na ne čas, lebo sa musíme naháňať za peniazmi. Ak by sme mali čas vážne sa zamyslieť nad tým, čo vlastne k životu potrebujeme a čo nie a podľa toho sa aj chovali,mali by sme čas na všetko…

Koho voliť?

07.02.2020

Hneď v úvode musím povedať, že sa politike nerozumiem. Ani nechcem. V záujme zachovania zdravého rozumu a akej-takej miery optimizmu z diania okolo nás sa všetkým hrôzam vyhýbam, takže tento viac »

Zdravotníctvo z pohľadu pacienta

21.01.2020

Niet snáď odpornejšieho človeka ako ten, čo si sťažuje na svoje zdravie. Keďže choroby a iné neduhy má každý svoje vlastné, o cudzích nechce počuť ani slovo a uteká pred nimi ako pred viac »

Kazisveti

16.01.2020

V americkom mestečku Livermore, v hasičskej zbrojnici, svieti žiarovka. Svieti tam už takmer 120 rokov. Bola vyrobená v roku 1901,s úmyslom svietiť ľuďom v temnote, nezaťažená ešte „obchodným viac »

Ján kuciak a Martina kušnírová beblavý tusk spomienka námestie SNP

Tusk: Kuciak sa stal symbolom pravdy a slobody pre všetkých Európanov

22.02.2020 18:03

Predseda Európskej ľudovej strany Donald Tusk bol vzdať úctu pri pamätníku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

OPRE ROMA Memorandum Rómovia volby

Osem politických strán a hnutí podporilo Memorandum Rómov

22.02.2020 16:38

Zaviazali sa tak, že v prípade zvolenia do parlamentu budú pamätať na 12 požiadaviek, ktoré majú viesť k systémovým zmenám.

kiska reklama

Google zablokoval niektoré predvolebné spoty Smeru

22.02.2020 15:30

Išlo prevažne o tri desiatky predvolebných reklám, ale aj dve YouTube videá. V jednom z nich strana útočí na Andreja Kisku a hovorí o prílive migrantov.

vybuch plynu v Prešov, odpratavanie, demolacia panelaka sutiny

Polícia v súvislosti s výbuchom plynu v Prešove zadržala ďalšie dve osoby

22.02.2020 14:32

Zároveň krajský policajný vyšetrovateľ zmenil právnu kvalifikáciu aj voči trom už obvineným a väzobne stíhaným osobám.

nautilus

Nejasné správy o zlatých muškách

Štatistiky blogu

Počet článkov: 529
Celková čítanosť: 1097964x
Priemerná čítanosť článkov: 2076x

Autor blogu