Založ si blog

Hrádze medzi nami

 

Tajomstvo úspechu ľudského druhu je nepochybne v schopnosti spolupráce. To je naša najväčšia devíza. Bez nej by sme tu už dávno neboli. Oddávna sa spájame do väčších či menších spoločenstiev  a hľadáme možnosti, ako dosiahnuť spoločný cieľ. Oddávna hľadáme lepšie možnosti dorozumenia a porozumenia, učíme sa cudzie jazyky a poznávame iné kultúry pre možnosti lepšej spolupráce. Napriek tomu stále existujú hrádze, za ktoré sa nevieme alebo nechceme dostať. Dokážeme preložiť akýkoľvek jazyk do svojho a osvojili sme si zvyklosti mnohých národov, ale zdá sa, že si prestávame rozumieť aj so svojimi najbližšími. Akoby sa naša snaha skončila. Akoby sme si vybudovali hrádze, brániace ďalšiemu toku informácií o našich blížnych, akoby sme povýšili svoje vlastné myšlienky a názory nad tie ich a začali sa im brániť. Spolupráca viazne. Neporozumenie narastá. Svojich blížnych začíname vidieť nie ako tých, s ktorými chceme dosiahnuť ten cieľ, ale ako prekážku na ceste k nemu. Možno práve preto, že aj oni chcú to, čo my. Možno nám náš materialistický duch našepkal, že vytúženého tovaru je málo a ktosi nám ho chce uchmatnúť.

Možno za to môže táto doba, možno my sami. Hrádze sú čoraz väčšie. Uzatvárame sa do svojich škrupín z obavy, aby nám ktosi neublížil. Hoci v profesnej oblasti je spolupráca nutná, v súkromí si k telu pripúšťame čoraz menej ľudí. A k duši ešte menej. Nepochopenie je každodennou realitou. Túžime po láske, ale bojíme sa tú svoju niekomu dať. Machrujeme akí sme odolní, a večer vzlykáme do podušky. Staviame hrádze a nariekame, že sme sami. Usilovne sa ohradzujeme od tých, ktorí nás chcú mať radi v obave, aby nás nezranili a zraňujeme tým ich aj seba. Ubližujeme prv než nám ublížia. Z obavy pred sklamaním preventívne odhadzujeme možnosť byť šťastní. Aj keď si už niekoho k telu a duši pustíme, stále sme v strehu a pri prvom náznaku nedorozumenia zatvoríme brány a vystrčíme pazúry, aby si nemyslel, že nás dostane na lopatky. Aj keď už na lopatkách sme, dávame pozor, aby s naším telom neovládol aj našu dušu a aby sme neboli na ňom závislí. Túžime po láske, takej tej úplnej a dokonalej, po tom úžasnom splynutí tiel aj duší, ktoré nepozná žiadne „ale“, ale už sa nedokážeme oddať úplne a bez výhrad a stále si nechávame otvorené tajné vrátka za chrbtom pre prípad, že je to všetko len ilúzia, z ktorej sa raz prebudíme. Ani po rokoch spoločného života sa nenaučíme dôverovať, skôr naopak, priam čakáme na chvíľu, kedy sa sen pominie. Pravdaže, s takýmto postojom sa pominie. Stačí aj malý partnerov prešľap a už búrame mosty. Pokazené veci zásadne neopravujeme. Prečo ja? Prečo nie ty? Každý z nás má svoju hrdosť, svoj múr, za ktorý nevykročí. Tvrdohlavosťou premôžeme aj svoje srdce, zadupeme ho a nedovolíme mu nič. Radšej postavíme nedobytnú hrádzu medzi sebou a minulosťou a s nádejou hľadíme do budúcnosti, akoby sme nevedeli, že naša minulosť, súčasnosť aj budúcnosť závisí len od nás a kto raz niečo zbúra, bude to búrať vždy. Sťažujeme si na osud, zlý svet a ľudí, obviňujeme aj sami seba, a pritom sme možno len kúštiček od úsmevu, od pohladenia, možno by stačilo jediné slovko, aby sa nešťastie zmenilo na šťastie a svet sa zasa rozžiaril ako ranné slniečko na modrej oblohe. Tak málo stačí. Len podať ruku ponad tú hrádzu, len odsunúť závoru, len vykuknúť von a usmiať sa.

Tak málo stačí…

 

 

 

Okradni pána, kedy môžeš. Pán ťa okradne kedy chce

16.09.2019

Je neskutočne zábavné sledovať dohady a naťahovačky okolo nedostatku financií prakticky na všetko. Analýzy robia spravidla ľudia odtrhnutí od reality, celoživotne zašití v nejakom teoreticky-zbytočnom viac »

Odvrátená tvár slobody

19.08.2019

Sloboda a demokracia sú v ostatných rokoch snáď najfrekventovanejšie výrazy v masmédiách. Vyskytujú sa zväčša pospolu, aspoň v tých médiách, v živote ale majú veľmi rozdielny osud. viac »

Princ na bielom koni a koxartróza

11.08.2019

Hovorte si čo chcete, mne sa film Pretty wooman páči. Tá myšlienka, ako bohatý fešák zachraňuje dievča z ulice, je mi blízka. Aj ja som kedysi hral princa, čo bozkom zobudí Snehulienku, viac »

Donald Trump

USA chystajú dočasné výnimky z ciel na stovky čínskych tovarov

20.09.2019 13:31

Spojené štáty dočasne poskytnú výnimky z ciel na viac ako 400 čínskych produktov, ktoré administratíva prezidenta Donalda Trumpa zaťažila clami vlani.

chlieb, múka, obilie

Slovensko bude mať dostatok múky pre seba

20.09.2019 13:10

Aj napriek priemernej úrode hustosiatych obilnín a repky sú slovenskí mlynári a pekári po tohtoročnej žatve sebestační v dodávkach múky.

Vladimir Putin

Šamana, ktorý putoval do Moskvy vyhnať Putina, deportovali do Jakutska

20.09.2019 12:48

Informoval o tom v piatok spravodajský portál Tajga.info s odvolaním sa na tlačovú službu buriatskej vlády.

vlak, železnice, trať, koľaje

Železnice po 2,5 roku stále neuzavreli tender na stavbu, ktorá potrvá tri roky

20.09.2019 12:38

Tender na modernizáciu železničnej trate Bratislava, Devínska Nová Ves - Kúty - štátna hranica SR/ČR trvá už dva a pol roka.

nautilus

Nejasné správy o zlatých muškách

Štatistiky blogu

Počet článkov: 520
Celková čítanosť: 984794x
Priemerná čítanosť článkov: 1894x

Autor blogu