Založ si blog

Pravda pravdúca na Pravde

 

Ľudský jazyk je zázračný nástroj. Dokáže opísať vec, pomenovať jav, vyjadriť pocit. Dokáže oznamovať, pýtať sa, dokáže aj klamať. Nie inak je tomu s prejavom písomným, iba s tým rozdielom, že kým pri ústnom podaní nás k pravdivosti zdieľaného navigujú aj neverbálne prejavy, pri čítaní tieto znaky chýbajú. O to ľahšie podľahneme nepravde a zavádzaniu.

Dnes celým Slovenskom rezonuje vražda mladého novinára a jeho priateľky. Hovoríme o nej, píšeme. Celý národ je zhrozený. Ako sa toto mohlo stať? Kto dokáže urobiť čosi také? Kto za to môže? Vymýšľame, predikujeme, zaujímame postoje. A z hlbín svojho presvedčenia dolujeme vinníka. Ešte nič nevieme, ale názor už máme.

Stav objektívnej informovanosti je u nás katastrofálny. Čím viac médií, tým ťažšie je dopátrať sa pravdy. Dnes môže vyjadriť svoj názor prakticky každý, aj psychicky chorý človek sa môže vyjadriť k čomu chce. Právo na názor je tým, na čo si nedáme siahnuť. A nerozmýšľame nad tým, akú stopu v nás to vyjadrenie zanechalo, ako nás ovplyvnilo. Už sme si zvykli čítať a sledovať len tie informácie, ktoré sú v súlade s naším presvedčením, iné odmietame. Často až agresívne. Ohýbame si chuderku pravdu podľa svojich predstáv a objektivita nás netrápi. Túžba presadiť svoj názor a pošliapať názor iného je silnejšia než túžba po pravde a vynášame súdy bez toho, aby sme sa zaoberali faktami. Lebo aj interpretácia faktov sa dá prekrútiť. Nečudo. V tej mäteži rôznych právd sa nevyzná – ako sa hovorí – ani divá sviňa. Riaditeľ organizácie Novinári bez hraníc povedal vraj dvakrát, že pán Fico by sa mal novinárom ospravedlniť, tlačový odbor úradu vlády o tom nevie nič. Talianski prokurátori vraj varovali naše úrady pred mafiou, ale pán Gašpar povedal, že naopak, oni požiadali taliansku políciu o pomoc, ale tí nereagovali. Kto tu klame? Alebo je to len hra so slovíčkami? Tak načo sú všetky masmédiá, ak si musíme aj tak hľadať pravdu kdesi v hlbinách vlastného názoru?

Ľudský jazyk je zázračný nástroj. Dokáže zázračne zatieniť pravdu, dokáže prekrútiť fakty a ovplyvniť myslenie miliónov ľudí. Siedma veľmoc nás manipuluje ako sa jej zachce a boj majiteľov médií o svoju pravdu v nás zanecháva ruiny dôvery v komunikačné prostriedky ako ešte nikdy. Z nástroja na šírenie pravdy sa stala zbraň hromadného ničenia. Nielen myslenia, ale aj fyzickej existencie. Koľkí z nás ešte za pravdu zomrú?

Všetci chceme byť dobrí

01.12.2019

Som presvedčený o tom, že väčšina ľudí má dobré úmysly a hoci sebectvo a chamtivosť slávi čoraz väčšie úspechy, mierumilovnosť je stále prevažujúcim pocitom v srdciach drvivej väčšiny viac »

Má to v sebe každý z nás

20.10.2019

A všetci o tom vieme. A všetci po tom túžime, akoby to bolo niečo nedosiahnuteľné a vzdialené, hoci sa stačí len načiahnuť a vziať si to. Alebo darovať. Každý z nás má v sebe tú božskú viac »

Prečo im to žerieme aj s navijakom?

15.10.2019

Stredoveký florentský politik a autor literárnych diel o štátnom zriadení Nicolo Macchiaveli vyslovil poučku, ktorá sa nesie stáročiami až do dnešných dní: Rozdeľ a panuj. Otvorene či viac »

09-mikulas-4x

Mikuláš rekordér je na roztrhanie

06.12.2019 18:32

Viac ako polstoročie rozdáva deťom radosť a je slovenským rekordérom. Dokonca má na to certifikát.

polícia, zadržanie, obvinený

Polícia sa vrátila do domu tyrana. Hľadala v Hronci mŕtveho novorodenca?

06.12.2019 18:00

Okolie domu, kde štvorročný Martinko býval s rodičmi a tromi súrodencami, začali muži zákona prehľadávať už vo štvrtok večer.

Ropná plošina

Krajiny OPEC sa dohodli so spojencami na výraznejšom znížení ťažby ropy

06.12.2019 17:00

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojenci sa dohodli, že v 1. štvrťroku budúceho roka znížia svoju ťažbu o ďalších 500 000 barelov denne.

SR Bratislava súd zmenky ÚVV Markíza Marian Kočner

Prokurátorovi z Threemy dočasne pozastavili výkon funkcie

06.12.2019 16:58

Prokurátorovi Palovičovi ešte v lete tohto roku zaistili policajti mobilný telefón. Dôvodom bola komunikácia s viacnásobne stíhaným podnikateľom Marianom Kočnerom.

nautilus

Nejasné správy o zlatých muškách

Štatistiky blogu

Počet článkov: 524
Celková čítanosť: 1043625x
Priemerná čítanosť článkov: 1992x

Autor blogu