Prečo ľudia pália mosty?

Nuž – asi len preto, že sú sprostí.

Stačí si tú sprostosť nazvať nejako vznešene, napríklad Zásadovosť, a hneď všetko vyzerá inak. Taký zásadový človek si ide za svojím aj cez mŕtvoly a z nastúpenej cesty neuhne ani keby ho na škripec naťahovali. Často pritom naťahuje na škripec aj iných, najmä tých, ktorí ho majú radi.

Pálenie mostov však svedčí skôr o nedôvere vo vlastné schopnosti držať sa zásad. Ak si odreže cestu, už nemá možnosť vrátiť sa späť, ani keby pochopil, že tam vpredu ho nič dobré nečaká.

Jedna moja príbuzná tak spálila mosty za svojou rodinou.  Odsťahovala sa na samotu a prerušila všetky aj s vlastnou dcérou. „Už ťa v živote nechcem vidieť“ – prehlásila v záchvate zásadovosti a skutočne sa nastúpenej cesty držala takmer päť rokov. Až do chvíle, keď jej artróza znemožnila pohyb a nebola schopná sa o seba postarať. Našťastie, nie všetci sú takí zásadoví a dcéra jej pomohla.

Zásadovosť je pekná vec.

Aj ja mám občas jej záchvaty a pritom sa mi podarí niekomu ublížiť.

Našťastie – nikdy nespálim všetky mosty.

Aspoň jednu lávku si nechám.

Takmer vždy som ju potreboval.

Lebo človek je tvor omylný a život je zmena. To, čo včera vyzeralo úplne jasné môže byť zajtra celkom inak. Postaviť most cez rozbúrenú rieku života dá oveľa viac práce, ako ho spáliť. Zvlášť vtedy, keď ten most vedie od srdca k srdcu.

Ten treba chrániť najviac.

 

S hejtermi sa nekamarátim

16.10.2020

Nakazených pribúda raketovým tempom. Už nie sme tou krajinou, ktorú pred polrokom obdivovali za jej disciplínu a skvelé výsledky v boji s pandémiou. Prepadávame sa do bahna čoraz viac. Prečo? Nuž nielen pre nedostatočné opatrenia vlády, ktorá z empatie k občanom nevyhlásila tie opatrenia skôr, ale hlavne pre čoraz väčší hnev či až nenávisť tých občanov k [...]

Načo zachraňovať životy?

13.10.2020

„Lebo človek v svojej zlobe je ukrutnejší a zaťatejší ako krokodíl. Jeho srdce je tvrdšie ako kameň, jeho márnivosť ničotnejšia ako prach. Ponor ho do rieky, a len čo mu uschnú šaty, bude taký istý ako predtým. Vrhni ho do smútku a sklamania, a keď sa zviecha, bude zasa taký istý ako predtým…“ (Egypťan Sinuhe) Celý život komusi pomáham. [...]

Čo je dôležitejšie ako život?

05.10.2020

Tak už sme ťa pochovali. Nepomohla ti ani najmodernejšia technika. Odpojili ťa od prístrojov, preložili tvoje bezvládne telo na vozík a previezli z Jisky do márnice. Nikdy za života nebol o teba taký záujem, pohrebné služby sa takmer pobili o to tvoje telo a hyeny v ľudskej koži s vidinou kšeftu ťa uchmatli iným, ale napokon všetko dobre dopadlo. Dobre znamená [...]

Mark Rutte

Mark Rutte tvrdí, že ak by Čína udrela na Taiwan, žiadala by Rusov zaútočiť na štáty NATO

06.07.2025 19:00

Podľa šéfa NATO Rutteho pre spojenectvo Ruska a Číny musí byť aliancia taká silná, aby odstrašila Moskvu, a súčasne spolupracovať so spojencami v Ázii.

Taraba

Taraba: Nekritizovali plytvanie, keď Kolíkova dávala 769-tisíc ročne na LGBTI projekty. Opozícii prekáža, že to bolo na oslavu vierozvestcov

06.07.2025 18:58

Podľa ministra Tarabu opozícia nemá problém so sumou na oslavy vierozvestcov, ale s tým, že nešli na progresívnu agendu.

Belgicko NATO, zástavy, aliancia, Brusel

Aká neutralita Slovensku svedčí?

06.07.2025 18:00

Neutralita znie ako jednoznačný a zrozumiteľný pojem - teda pokým nezačneme rozoberať, čo vlastne znamená. Sme si istí, že jej všetci rozumieme rovnako? Zapojte sa do debaty!

Čína Filipíny more Juhočínske loď

V Červenom mori blízko Jemenu horí obchodná loď, ktorú napadli ozbrojenci

06.07.2025 16:35, aktualizované: 18:35

K útoku sa doteraz nikto neprihlásil.

nautilus

Nejasné správy o zlatých muškách

Štatistiky blogu

Počet článkov: 564
Celková čítanosť: 1756812x
Priemerná čítanosť článkov: 3115x

Autor blogu

Archív