Založ si blog

O ľudskej dôstojnosti

 

Písať o ľudskej dôstojnosti ma vypudil jeden diskutér, ktorý mi pod článkom napísal, že si nechám na sebe aj orechy roztĺkať. Do istej miery má pravdu. Mám snahu dohodnúť sa takmer za každú cenu a snaha po kompromise ide pritom ďalej, než je bežné. Kedysi sme hovorili, že múdrejší ustúpi, dnes už to ale veľmi neplatí. Naopak, ľudia si viac vážia toho, kto si ide za svojím aj cez mŕtvoly a arogancia, akokoľvek nám vadí, v skutočnosti pridáva na váženosti.  Klasickým príkladom je americký prezident.

Aby si nás ľudia vážili, to by sme chceli všetci. Súvisí to – okrem iného – aj s budovaním sebavedomia, lebo čím viac je na svete ľudí, tým viac cítime, akí sme zanedbateľní. Takzvaná sloboda a demokracia priniesli paradoxne poznanie, ako málo toho môžeme zmeniť a ako málo náš názor zaujíma ostatných, lebo každý bojuje o ten svoj. Najmä v pokročilejšom veku, keď už máme veľa skúseností, je veľmi deprimujúce, ako sa na nás vyvršujú zasrani, ktorí ešte nič nezažili, a ako chcú, aby sme si ich vážili za niečo, čo sme my mali v malíčku už vtedy, keď ešte oni neboli na svete. Neúcta k skúsenostiam starších vedie často k tomu, že nasledujúca generácia znova robí tie isté chyby. Namiesto poučenia sa však – práve v túžbe „nestratiť tvár“- bude biť za svoj omyl.

Boj o svoju dôstojnosť úzko súvisí s bojom proti komplexom. Každý by chcel byť Niekým, vyzýva ho k tomu nielen vlasné ego, ale aj masmediálna kultúra a spoločenská klíma. Preto sú najvyhľadávanejšími stránkami na Google tie, ktoré súvisia s posilňovaním sebavedomia a osobnosti, akoby návod zvonku mohol niečo zmeniť na frustrácii z vlastnej malosti. Oveľa účinnejšie sú v tomto smere alkohol a drogy, to preto sa tak rozmohli. Utiekať sa do nevedomia je veľmi obľúbený spôsob, ako uniknúť sám pred sebou. Populárnym na udržanie  sebavedomia je tiež ponižovanie ostatných,  zosmiešňovanie a deptanie, ako to môžeme zavše pozorovať aj tu. Takéto správanie je u nás osvedčené a uznávané, a namiesto odsúdenia hulváta ho tľapkáme po pleci: ale si mu dal. Pripadá mi to ako akýsi relikt z praveku, keď sa jedinec snažil o postavenie v kmeni. O to ide, napokon, aj dnes. Dnešná doba ale priniesla aj iný fenomén, a to je predávanie svojej dôstojnosti za peniaze.  Vidíme to denne, takzvane celebritní herci sú schopní zahrať aj vyslovene odporné postavy a my ich za to oceňujeme. Peniaze sú silným dôvodom na pitvorenie sa pred kamerami či strápňovanie sa v pózach pre korunu tvorstva vyslovene nedôstojných, a za sprostých sme tu my, diváci, lebo im za to platíme. Ba horšie, preberáme od nich tie trápnosti ako normy. Namiesto vlastných myšlienok opakujeme odpočuté frázy a pokladáme to za dôkaz, že sme „in“. Takto, možno nechtiac, degenerujeme.

Mnohí ešte pamätáme na časy, keď hlavným imperatívom bola spoločenská užitočnosť. Žiaľ, tento model, akokoľvek pokrokový, sa neujal. Vlastná košeľa sa ukázala príťažlivejšia ako spoločný kabát a preto sme znova začali každý hrabať na svojom piesočku. Vrátane tých, ktorých si za rozvoj spoločnosti platíme. Chamtivosť je silnejšia motivácia ako spoločenský prospech. Tej sme podriadili aj vlastnú dôstojnosť a hoci v súkromí neustále voláme po väčšej slobode, v zamestnnaní pre pána hrbíme chrbát a znášame aj pozíciu otrokov. Tento paradox v nás vzbudzuje pocit trvalej frustrácie a sociálne napätie narastá. Čo bude ďalej, to ukáže čas…

S hejtermi sa nekamarátim

16.10.2020

Nakazených pribúda raketovým tempom. Už nie sme tou krajinou, ktorú pred polrokom obdivovali za jej disciplínu a skvelé výsledky v boji s pandémiou. Prepadávame sa do bahna čoraz viac. Prečo? Nuž nielen pre nedostatočné opatrenia vlády, ktorá z empatie k občanom nevyhlásila tie opatrenia skôr, ale hlavne pre čoraz väčší hnev či až nenávisť tých občanov k [...]

Načo zachraňovať životy?

13.10.2020

„Lebo človek v svojej zlobe je ukrutnejší a zaťatejší ako krokodíl. Jeho srdce je tvrdšie ako kameň, jeho márnivosť ničotnejšia ako prach. Ponor ho do rieky, a len čo mu uschnú šaty, bude taký istý ako predtým. Vrhni ho do smútku a sklamania, a keď sa zviecha, bude zasa taký istý ako predtým…“ (Egypťan Sinuhe) Celý život komusi pomáham. [...]

Čo je dôležitejšie ako život?

05.10.2020

Tak už sme ťa pochovali. Nepomohla ti ani najmodernejšia technika. Odpojili ťa od prístrojov, preložili tvoje bezvládne telo na vozík a previezli z Jisky do márnice. Nikdy za života nebol o teba taký záujem, pohrebné služby sa takmer pobili o to tvoje telo a hyeny v ľudskej koži s vidinou kšeftu ťa uchmatli iným, ale napokon všetko dobre dopadlo. Dobre znamená [...]

Kaczynski lech

Poľská vláda čelí kritike za spochybnenie ruskej stopy v Kaczyňského kauze

19.04.2024 23:16

Letecké nešťastie sa odohralo 10. apríla 2010 pri meste Smolensk na západe Ruska.

Navaľná

Julija Navaľná prevzala nemeckú Cenu za slobodu médií

19.04.2024 21:51

Manželia Navaľní dostali toto ocenenie "za odvahu prejavenú v hnutí odporu a za odvážny a nenásilný boj proti brutálnej diktatúre v Rusku"

súd, manhattan

Pred súdom na Manhattane, kde prebieha proces s Trumpom, sa zapálil muž

19.04.2024 20:37, aktualizované: 22:18

Polícia neskôr oznámila jeho totožnosť. Jeho čin mohol byť motivovaný konšpiračnými teóriami.

Azerbajdžan / Vojak /

Arménsko súhlasilo s vrátením štyroch okupovaných dedín Azerbajdžanu

19.04.2024 20:07

Dohoda sa zrodila na stretnutí, ktoré viedli podpredsedovia vlád oboch krajín.

nautilus

Nejasné správy o zlatých muškách

Štatistiky blogu

Počet článkov: 564
Celková čítanosť: 1643618x
Priemerná čítanosť článkov: 2914x

Autor blogu

Archív