Nezabíjajte nás, prosím

15. apríla 2020, nautilus, Diagnóza

 

Neviem, či sme naozaj taký disciplinovaný národ, alebo nás len jednoducho má pánboh rád, lebo sme blahoslavení duchom chudobní, ale až doteraz si Slovensko vedie v boji s pandémiou naozaj dobre. Závidia nám aj oveľa slávnejšie národy a chodia sa k nám učiť. Karlos Vémola chodí po Londýne a žasne, ako laxne sa Angličania stavajú k bezpečnostným opatreniam, a vraj na neho v rúšku pozerajú ako na zlodeja. Výsledky sú zjavné a tragické. A vraj tá naša disciplinovanosť je ešte pozostatok z čias socializmu, lebo sme na ňu boli zvyknutí. Po Bratislave zasa chodia dvaja mladí Španieli a vysielajú do svojej domoviny doslova návody na to, ako sa ľudia majú chovať. Napriek tomu, že by sme na tieto fakty mohli byť hrdí, stále je tu dosť ľudí, ktorí z nepochopiteľných dôvodov kritizujú opatrenia, ktoré nám k tomuto stavu dopomohli a nadávajú nášmu novému premiérovi ešte viac, ako mu nadávali, keď bol v opozícii. Napriek tomu, že tie opatrenia nie sú žiadne svojvoľné, ale  podopreté odborníkmi a vďaka nim máme naozaj závideniahodne malú úmrtnosť.

Nerozumiem.

Vyznieva mi to tak, akoby si títo ľudia želali úmrtnosť vyššiu. Akoby si naozaj priali, aby tu starci vykapali a – možno – aby im zostalo viac peňazí. Z ich reakcií občas mrazí. Je faktom, že pre nich koronavírus nepredstavuje také nebezpečenstvo ako pre skôr narodených a možno je pre nich zatvorený obchod väčším zlom ako smrť zopár dôchodcov. Možno sa pohádali so svojou matkou a možno neznášajú svokru, alebo ich uráža, ak majú uvoľniť miesto staršiemu v autobuse. A možno len nenávidia Matoviča, lebo im je jednoducho nesympatický. Už týždeň pred sviatkami premiér avizoval, že budú dopravné obmedzenia, aby sa zabránilo rozširovaniu nákazy, niekoľkokrát prosil ľudí o trpezlivosť a empatiu, aby sme nepriniesli svojim starkým smrť, a všetci súhlasili. Až keď začali policajti kontrolovať tie húfy áut, čo sa vyrojili z Bratislavy, bolo zle-nedobre. Padali urážky, nadávky a termíny ako „policajný teror“. Na druhý deň pod ich ťarchou opatrenia povolili a námatková kontrola spôsobila to, akoby ani žiadna nebola. Verím, že mnohým odľahlo, ako pekne s Matovičom vybabrali. Jeho prosby berú ako prejavy slabosti a jeho slušnosť chápu ako zbabelosť. Pribudli termíny ako „Zmatkovič“ či „Plačkovič“ a namiesto podpory, akú by si podľa dosiahnutých výsledkov zaslúžil, podrážajú mu nohy a zosmiešňujú ho. Naraz tu máme zástupy odborníkov, ktorí by všetko riešili inak. Aj keď vedia, ako veľmi sú starkí ohrození, jediné účinné opatrenia nazývajú segregáciou. A keď im z úradu verejného zdravotníctva príde poďakovanie za disciplínu a zodpovednosť, rozčúli ich to, ba nazvú to drzosťou.

Nepochopiteľné !

Už sme si zvykli na to, že empatia sa nenosí. Darmo budeme pripomínať, že každý raz zostarne a bude na ňu odkázaný, akoby si nevideli ďalej od nosa. Je to len hlúposť – či zámer? Každý, kto z akéhokoľvek dôvodu roznáša smrteľný vírus, je potenciálny vrah. Ako môžu takíto ľudia žiť s vedomím, že svojou hlúposťou a tvrdohlavosťou spôsobili komusi smrť? Šíriť názory o tom, že aj na iné choroby sa umiera v čase, keď na túto zomierajú tisíce ľudí po celom svete, je prejavom neskutočnej bezohľadnosti a cynizmu, aký nemá páru. A šíriť nenávisť v týchto ťažkých časoch k tým, ktorí sa nám snažia pomáhať – to je čo? Musela prísť až takáto skúška charakterov, aby sme uvideli, aké hyeny žijú medzi nami? Má význam prosiť takýchto tiežľudí o život?

Napriek tomu to skúsim: nezabíjate nás, prosím…