Založ si blog

Chráň nás pánboh od takej čvargy,

 

prehlásil kedysi za hlbokej „totality“ jeden môj bratanec. Pracoval vtedy ako správca bazénu v jednom veľkom, vtedy novom a luxusnom hoteli vo Vysokých Tatrách. Hovoril o tom, ako k nim zavítala delegácia anglických športovcov, čo bola v tých časoch udalosť vcelku výnimočná, ako sme si ich uctili, ubytovali v tom najdrahšom hoteli, kŕmili ich a napájali, ba na pamiatku im každému aj pravý slovenský kožuch darovali. Pravdupovediac, nezdalo sa, že by si to nejako zvlášť vážili. Skôr to vyzeralo – ako sa vyjadril – že nás pokladali za akýchsi zaostalých buranov, pre ktorých je ich návšteva mimoriadnou poctou, a správali sa podľa toho. My, vychovaní k úcte a pohostinnosti sme sa dokázali len usmievať, keď sa večer všetci spili do nemoty, bliakali celú noc, grcali do bazéna a potom doňho v tých drahých kožuchoch skákali.

Nuž, čo bolo vtedy nezvyčajným zážitkom, to sme o pár rokov neskôr nútení znášať oveľa častejšie a – zrejme v rámci kultúrneho obohatenia – akceptovať ako súčasť národnej kultúry. Dnes už nikoho neprekvapujú zahraniční gauneri, ktorí si Bratislavu premenovali na „Pártyslavu“, hlavne pre ten lacný chľast, alebo futbaloví fanúšikovia z konečne otvorenej Európy, devastujúci zariadenia našich reštaurácií. Otvorili sme sa svetu, tak trpme. Zarážajúci je skôr postoj našich občanov, ktorí sa stále iba usmievajú a hľadia na tú spúšť nečinne, zjavne zo strachu pred obvinením z rasovej či národnostnej diskriminácie, ktorá tých gaunerov chráni. Podobný postoj zaujímajú aj naše bezpečnostné sily, chrániace viac záujmy chuligánov ako naše. Ani policajt nechce riskovať a pokutuje radšej Slováka, od ktorého takéto obvinenie nehrozí.

Neviem, ako by podobné správanie vyhodnotili policajti v domovských štátoch týchto výtržníkov, evidentne oveľa prísnejšie – a aj to je dôvod, prečo chodia k nám. Vyzerá to tak, že nás stále majú za buranov. Prečo si to myslím? Lebo som predošlý týždeň strávil v Kováčovej. Je tam krásny termálny aquapark, kde práve beží naplno dôchodcovská sezóna. Starčekovia a starenky konečne aj na Slovensku vyliezli spoza prípeckov a začali využívať naše rekreačné zariadenia, blahodarne pôsobiace na ich životom a prácou zdevastované kĺby. Všetci, odchovaní socializmom, starostlivo čítajú oznámenia, príkazy a zákazy, rozmiestnené v okolí termálnych bazénov a správajú sa podľa nich. Človek by čakal, že tu vládne kľud a pohoda, ale len do chvíle, keď sa dorútila rodina s tromi deckami. Rev, krik, skákanie do vody, pohroma. Angličania. Nápisy aj v angličtine ich zjavne nezaujímali. Keď som upozornil plavčíkov, len sa usmiali. Vraj musíme byť tolerantní, sú to predsa zahraniční hostia…

Hm…tuším sme ešte stále burani…

Má to v sebe každý z nás

20.10.2019

A všetci o tom vieme. A všetci po tom túžime, akoby to bolo niečo nedosiahnuteľné a vzdialené, hoci sa stačí len načiahnuť a vziať si to. Alebo darovať. Každý z nás má v sebe tú božskú viac »

Prečo im to žerieme aj s navijakom?

15.10.2019

Stredoveký florentský politik a autor literárnych diel o štátnom zriadení Nicolo Macchiaveli vyslovil poučku, ktorá sa nesie stáročiami až do dnešných dní: Rozdeľ a panuj. Otvorene či viac »

Okradni pána, kedy môžeš. Pán ťa okradne kedy chce

16.09.2019

Je neskutočne zábavné sledovať dohady a naťahovačky okolo nedostatku financií prakticky na všetko. Analýzy robia spravidla ľudia odtrhnutí od reality, celoživotne zašití v nejakom teoreticky-zbytočnom viac »

belgicko brusel pellegrini summit EÚ

Pašeráci z Ukrajiny zarábajú na pesticídoch a jantáre

23.10.2019 06:00

Nielen cigarety sa pašujú cez ukrajinskú hranicu. Viac sa zarába na pesticídoch.

Andrej Kiska

Kiskov nápad s koalíciou nemá hlavu ani pätu, hovorí Baránek

23.10.2019 06:00

Za odmietnutie koalície s progresívcami Andreja Kisku politický analytik Ján Baránek chváli, ale nápadu so širokou opozičnou koalíciou nerozumie.

Čína / EÚ / Summit

Expert: Postoj Slovenska k Číne je nejasný

23.10.2019 06:00

Rozhovor s výkonným riaditeľom Stredoeurópskeho inštitútu ázijských štúdií Matejom Šimalčíkom vznikol na podujatí Tatra Summit organizácie GLOBSEC.

VLÁDA Rokovanie 178. schôdza Sobrance pellegrini raši

Pre okres Sobrance rozdelila vláda 1,42 milióna eur

22.10.2019 22:09

Pôvodne plánovanú sumu jeden milión eur počas rokovania kabinet zvýšil.

nautilus

Nejasné správy o zlatých muškách

Štatistiky blogu

Počet článkov: 523
Celková čítanosť: 1013512x
Priemerná čítanosť článkov: 1938x

Autor blogu