Veľký brat je tu

28. novembra 2018, nautilus, Diagnóza

 

Veľká Británia, monarchia aj bašta demokracie a náš vzor, sa dlhodobo prezentuje vo svete ako ochranca morálky a fair-play hry. Značka Made in England predstavuje etalón kvality a požíva vo svete vážnosť, akú jej môžu mnohí iba závidieť. Schopnosť ísť po krku neprávostiam a nachádzať korene pravdy sú pre Angličanov príznačné. Dokázal to okrem iných aj britský europoslanec Nigel Farage, ktorého plamenné prejavy v europarlamente sa zásadnou mierou zaslúžili o víťazstvo britských euroskeptikov a rozhodli o výsledku Brexitu. Veľmi to pripomína hystériu, akú spôsobila kedysi knižka Jamesa Orwela: 1984, ktorá zasiala panický strach z veľkého komunistického brata a dodnes je pokladaná za predobraz totality, akú vraj komunisti predstavujú. Orwell je mŕtvy, takže  ho už nikdy nemôžeme konfrontovať s následkami jeho knihy, a Farage sa stiahol tiež, len čo dosiahol cieľ. Až keď sa Briti dozvedeli, čo pre nich ich rozhodnutie znamená, zhrozili sa. Vraj za vystúpenie z EÚ musia zaplatiť. Okamžite sa začali množiť hlasy o vypísaní nového plebiscitu. Jednania o podmienkach Brexitu sa vlečú ako sopeľ, premiérka Mayová chodí do Bruselu akoby sa nechumelilo, ba udeľuje rady tým, ktorých sa jej spoluobčania rozhodli kopnúť do zadku. Keď sa jej novinári na jednej z tých schôdzok pýtali, ako bude Británia riešiť otázku finančného vyrovnania, povedala neskutočnú vec: musíme uvaliť tvrdšie sankcie na Rusko. Nato sa otočila a odišla.

Tá dáma je krásnym obrazom morálky Albionu. Každý si iste pamätá jej frenetické výkriky o ťažení proti Rusku, keď otrávili Skripaľovcov. Bola ochotná vyhlásiť mu vojnu. Keď vyšetrovanie ukázalo, že Rusi s tým nemajú nič spoločné, od problému ušla. Žiadne ospravedlnenie, žiadna slušnosť. Nedávno  sa v Salisbury znova vyskytol prípad otravy, už žiadni Rusi, ale ruskú kartu vytiahla znova. A znova sa nenašiel nikto, kto by na ňu hodil deku, aby svojej krajine prestala robiť hanbu. Naopak, z majstrovstiev sveta vo futbale sa Angličania vrátili prekvapení, akí sú Rusi priateľskí a pohodoví.

Je viac ako znepokojivé, že takéto maniere zavial západný vietor aj k nám. Dobroprajná slovanská povaha je dnes silne narušená úspešnosťou agresívneho jednania a podvody, akými ktosi ovláda aj slušných ľudí na západ od našich hraníc, sa prejavujú aj u nás. Už si neveríme, už sa len hádame, už  nespolupracujeme. Nedávny prieskum dôveryhodnosti médií za veľkou mlákou ukázal, že im verí len 6 percent obyvateľov. Konečne tam ktosi zverejnil zoznam najväčších lapsusov, akých sa médiá dopustili. Na prvých trónia informácie o manipulovaní prezidentských volieb Rusmi či chemické útoky v Sýrii. Následok týchto lapsusov je snaha o kontrolu internetu. Veľký brat je tu…ale prišiel z inej strany…