Kam na dovolenku: Egypt

25. marca 2018, nautilus, Cestoviny

 

Napriek turbulentným časom je nesporné, že jar je tu a ľudia okrem politiky začínajú riešiť aj to, kedy a kam pôjdu na dovolenku, aby z tohto všetkého vypadli a oddýchli si. Mojou srdcovkou je more, chodím k nemu už asi tridsať rokov, a rád by som sa podelil o skúsenosti s pobytmi pri ňom. Nie som žiadny veľký cestovateľ, len obyčajný dovolenkár, preto moje skúsenosti sú čisto subjektívne a tie vaše môžu byť iné. Navštívil som, v rámci finančných možností, všetky bežne dostupné prímorské destinácie a chcem postupne opísať  svoje dojmy z nich.

Egypt chcem opísať ako prvý. Bol som tam viackrát, je to krajina z viacerých hľadísk mimoriadne atraktívna a ponúka zážitky, o akých inde môžu len snívať. Pre moramilovného dovolenkára je jednoznačne najväčšou atrakciou koralové more, diametrálne odlišné od všetkých ostatných, našej vlasti bližších. Ak si niekto predstavuje, že skúmanie koralových útesov je záležitosťou skúsených potápačov, musím ho vyviesť z omylu. Koraly rastú v plytkej vode popri pobreží a stopku im dáva nielen suchý piesok na pláži, ale aj hlboká voda. Stačí si nasadiť okuliare a strčiť hlavu do vody hlbokej tak po pás, a čakajú na vás zážitky nevídané. Nielen pestrofarebné koraly všemožných tvarov a farieb, ale aj ryby a iné živočíchy v takej druhovej rozmanitosti, aká je inde nepredstaviteľná. Navyše, tie úžasné farebné potvorky nielenže pred vami neutekajú, ale predvádzajú sa v celej svojej kráse priam na dosah ruky. Žlté, červené, tyrkysové, čierne aj biele, bizarných tvarov, od štíhlych morských ihlíc po ploské či okrúhle, v neuveriteľnom množstve a rozmanitosti. Väčšina z nich má tak okolo tridsať centimetrov. Sú miesta, kde vás pri vstupe do vody priam víta kŕdeľ rybičiek, obkolesí vás a sprevádza niekoľko minút. Stačí mať len okuliare a ponoriť hlavu do vody, a stanete sa účastníkom neuveriteľného podmorského divadla, na ktoré nikdy nezabudnete.

Egypt ponúka, samozrejme, aj históriu. Najstaršie zo siedmych divov sveta sú pyramídy, najmä tie v Gíze, a taktiež Egyptské múzeum v Káhire, kam sa organizujú zájazdy. Treba si však uvedomiť, že tieto miesta sú od Červeného mora dosť ďaleko a cesta k nim pomerne náročná. Trocha dostupnejšie sú staroveké Téby, dnešný Luxor, chrám boha Ammona v Karnaku a Údolie kráľov. Pre históriemilovných ľudí je to úžasný zážitok. Moja skúsenosť: ak ovládate aspoň jeden svetový jazyk, nekupujte si výlet v cestovke, na mieste je oveľa lacnejší.

Ubytovanie je v Egypte spravidla na vysokej úrovni, hotely majú zväčša štyri či päť hviezdičiek a služby all inclusive zahŕňajú nielen stravu od výmyslu sveta prakticky po celý deň, ale aj ležadlá, slnečníky a osušky pri bazénoch a na pláži, a tiež animačné programy. Keďže nezamestnanosť je v Egypte obrovská a platy veľmi nízke, personál si svoje miesta veľmi váži a chová sa priateľsky a úctivo. S tým súvisí, pravdaže, aj otázka sprepitného, ale je len na vás, či bakšiš dáte alebo nie. Ja dávam menšiu mincu nosičovi, ktorý mi zavezie batožinu až na izbu, u iných dôvod k úplatkom nevidím.

Egypt je pre našinca nielen atraktívny, ale aj finančne veľmi výhodný. Za svoje peniaze tu dostanete služby, o akých sa vám inde môže iba zdať. A koralové more je bonus, aký máte len v Karibiku-za podstatne vyššiu cenu. Navyše, do Egypta sa dá chodiť prakticky celý rok. Istota slnečného počasia je tu zaručená…

Pol metra pod hladinou (foto: autor článku)