Moje overené bylinky

25. februára 2017, nautilus, Ľudský faktor

 

Nie, určite nie som odborník ani bylinkár, na túto tému by tu mohol niekto písať oveľa zasvätenejšie články, ale do prírody chodím celý život a čo-to som pochytil, tak by som sa v záujme pomoci svojim blížnym rád o svoje skúsenosti podelil. O prírodné liečiteľstvo je – aj vzhľadom na stav nášho zdravotníctva – v ostatnom čase veľký záujem, ale v tej záplave informácií sa človek ľahko stratí. Preto sa tu venujem iba trom bylinkám, ktoré mám overené a ktoré mi už viackrát pomohli.

Prvou z nich je žihľava. Neviem, či okrem dvojdomej existuje aj nejaká iná, ale v apríli, keď ešte len vylieza zo zeme určite aspoň dva druhy jestvujú. Jedna má listy po celú dobu vegetácie rovnaké, zelené, žlto žilkované. Tá druhá má ale v prvých týždňoch žilky červené a až keď vyrastie, ožltnú. Na žihľavu chodím už začiatkom apríla, kým nemá viac ako 10-12 cm, a beriem len tú červeno žilkovanú. Robím z nej tzv. jarnú očistnú kúru, po celý mesiac pijem nalačno aspoň 2 deci odvaru. Pomáha tráveniu a očití telo od toxínov, nazberaných za celú zimu. Známa bylinkárka Trebenová tvrdí, že keby žihľava nepŕhlila, už dávno by ju spásli zvieratá, tie o jej účinkoch vedia viac ako ľudia.  Okrem toho, dá sa z nej variť aj skvelý sirup, z tej červenej má krásnu jahodovú farbu, zo staršej je žltý.

Druhou, ktorá sa mi veľakrát osvedčila, je repík. Je to skvelá bylina na zápaly a hojenie rán. Keď mala moje dcéra na oku už mesiac jačmeň ako hrach a nezabrala jej ani tretia masť od lekárky, uvarili sme repíkový odvar a prikladali na viečko. Jačmeň do troch dní zmizol. Repík je tiež dobrý na hojenie akýchkoľvek rán, aj na výplach po vytrhnutí zuba, ale pozor, tu sa má aplikovať až asi na tretí deň, inak sa vám rana zavrie predčasne a môže sa neskôr zapáliť.

Poslednou bylinkou, ktorú každoročne zbieram, je Pamajorán, česky Dobromysl. Ako už názov naznačuje, ide o bylinku s povzbudivým účinkom na nervy, (a kto z nás nie je nervózny), ako aj skvelý čaj na liečbu či prevenciu proti chorobám horných ciest dýchacích. Čaj je veľmi aromatický, vôňou dosť podobný čaju z materinej dúšky. Sladený včelím medom vám spríjemní dlhé zimné večery, aj keď práve nie ste chorí.

Záverom: aj keď bylinky nemajú taký silný účinok, ako lieky vyrobené synteticky, rozhodne sú prirodzenejšie a pre telo zdravšie. A určite je lepšie mať v zime doma kúsok letnej lúky, ako umelé hmoty z farmafirmy s množstvom vedľajších účinkov…

(Ak sa odborníkom budú tieto riadky zdať diletantské, rád sa nechám poučiť)J