Podiel práce na poopičení človeka

27. apríla 2012, nautilus, Myslím si

Nie, určite tu nechcem znevažovať dielo pána Engelsa, ako je dnes vo zvyku. Naopak, rád by som naň nadviazal a poukázal na to, že Podiel práce na poľudštení opice dnes pokročil do ďalšej fázy a vykazuje známky recesie, či až akéhosi jojo efektu. Denne sa totiž zúčastňujem na budovaní svetlého zajtrajšku, a to priamo u nádeje našej ekonomiky – zahraničného investora.

Náš ľud je pracovitý – toto heslo sme počúvali celé roky, a ja by som ho rozšíril: aj všestranný a vynaliezavý. Taký priemerný slovenský chlap dokázal vymeniť poistky, opraviť kvapkajúci vodovod či zrýľovať záhradu bez toho, aby na to potreboval výučný list. Tí šikovnejší, hlavne z dedín, toho dokázali ešte oveľa viac. Život v reálnom socializme z nás vydoloval netušené schopnosti a remeselná zručnosť sa prenášala z otca na syna akosi automaticky. Dnes, o generáciu neskôr, je stav taký, že väčšina mladých chalanov netuší, čo je to skrutkovač, kladivo nikdy v ruke nedržali a záhradky rýľujú zväčša starci nad hrobom – česť výnimkám. Keď sa čosi pokazí, zavolajú firmu, ktorá aj tak nič neopraví, ale vymení za nové. Pravdaže, pekne draho. Kedysi sa chalani chválili tým, čo všetko dokážu, dnes sú hrdí na to, že nič užitočné robiť nevedia. Zato vedia skvele sedieť na zadku a klikať myšou.

Nečudo.

Aj zahraničné nádeje našej ekonomiky ich v tom podporujú.

O našej niekdajšej vynaliezavosti nevedia a ani vedieť nechcú, aby sme im nadajbože neukázali, že sme šikovnejší ako oni. Nás majú len za akési cvičené opice, ktorých úlohou je plniť to, čo oni vymyslia. Samostatné myslenie nemáme povolené a pokladajú ho za porušovanie pracovnej disciplíny, a to aj v prípadoch, kedy by prinieslo zefektívnenie práce – toto mám viackrát overené. Aj oni sú totiž ešte ľudia a žiadna ješitnosť im nie je cudzia. Zato my sme sa akosi rýchle vžili do pozície šimpanzov a v strachu zo straty zamestnania vedome degenerujeme. Prispôsobujeme sa tomu, čo od nás chcú a presne ako tie šimpanzy opakujeme to, čo do nás nasúkali, hlavne, že sme „in“. Priemerný slovenský chlap budúcnosti bude jednoúčelový robot, neschopný si bez návodu ani zaviazať topánky.

Ak toto je pokrok, tak už naozaj ničomu nerozumiem…