Založ si blog

Bol som nevlastným otcom

 

Ak mám vychádzať z vlastných skúseností, poradil by som zaľúbeným mládencom toto: nikdy si neber za manželku rozvedenú ženou s dieťaťom. Je to veľké riziko.

Alenka mala osem rokov, keď som sa zoznámil s jej matkou Annou. Svojho otca si nepamätala, lebo rodičia sa rozviedli krátko po jej narodení. Vedela iba to, že to bol niekoľkokrát súdne trestaný alkoholik, násilník a neplatič výživného. Kedysi jej matku mlátil ako žito a v dedine si všetci vydýchli, keď sa odsťahoval, lebo väčšieho grázla si tu nepamätali.

Bolo mi ich ľúto.

Aničky aj Alenky.

Chcel som im pomôcť. Anička ma, zdalo sa, veľmi ľúbila a tak som si myslel, že by to mohlo vyjsť. Nedbal som teda na reči susedov, že to tiež nie je žiadne neviniatko, a po roku známosti sme sa vzali. Veľmi sa tým uľavilo aj starkým, u ktorých obe bývali, lebo rečí po dedine už bolo viac než dosť. Spočiatku sme bývali u nich, po pár mesiacoch sme však dostali malý byt v meste a keďže už sme čakali svoje spoločné dieťa, Alenku sme žiadosť babičky nechali u nej, nech dokončí ročník v škole.

To sme nemali.

Už o mesiac k nám priletel svokor ako víchor, vraj si máme tú sviňu hneď zobrať, už týždeň blicuje, odvráva a trucuje, a čo sme to za rodičia…

Zobral som ju. Prehlásil som ju do novej školy a zriadil v tom miniatúrnom byte vlastný kútik. Vzal som na seba všetky otcovské povinnosti, učil sa s ňou, chodil na rodičovské združenia. Boli sme kamaráti. Neboj sa, zvládneme všetko…

Tri roky sme boli vzorná rodina.

Keď mala dvanásť, zahľadela sa do chlapca z vedľajšieho vchodu, šestnásťročného grázla matky alkoholičky. Keď bol v noci sám doma, utekala za ním. Klamala. Keď sme zamkli, zúrila. Nikdy som ju neudrel, až keď ma úplne vytočila, vylepil som jej facku. Zamkla sa na záchode a odtiaľ kričala, že som sviňa, že ma nenávidí a nech do rána skapem. Prestala sa učiť, znova blicovala. Tri roky ma nazývala otcom, teraz mi hovorila, že jej nemám čo zakazovať, keď jej otec nie som. Naše kamarátstvo bolo preč, moja snaha vyšla nazmar.

Už nikdy sa to neopravilo.

Jej dospievanie bolo plné emócií. Klamstvá, podvody, partie chuligánov. Keď neprišla zo školy, hľadal som ju po krčmách a dedinských zábavách, väčšinou zbytočne. Skúšal som to po dobrom, Alenka, pochop, že ti chcem dobre. Áno tati – zaševelila, a sľúbila, že do desiatej bude doma. O pol tretej nad ránom ležala pri vchode do činžiaku opitá ako čík. V nemocnici jej vypumpovali žalúdok, vraj sme prišli v poslednej chvíli. Sľúbila, že sa to už nestane. O týždeň som ju zháňal po nociach znova…

Radil som sa s odborníkmi. Riaditeľ školy sa snažil, poradil mi pedagogicko-psychologickú poradňu. Boli sme tam. Vyspovedali ju, urobila test. Záver: genetická dispozícia. Hotovo. Navštívil som aj obvodného psychológa. Počúval ma na pol ucha potom sa mi vysmial, že si neviem dať rady s jedným faganom.  Môj spolužiak pracoval na kriminálke, ten jej nový priateľ je vraj známa firma, ale keďže Alenka už má pätnásť rokov, kým nespácha zločin, nemôžu robiť nič.

Behal som, lietal, prosil.

Nič.

Keď ste v srabe, nepomôže vám ani ten, kto je za to platený.

Alenka zdedila niečo, čo sa liečiť nedalo. Jej mama ma prosila, aby som to nevzdával, ale bolo to márne. Ak sa vaše dieťa rozhodne pokaziť si život, nemôžete mu v tom zabrániť. Mne nepomohol nikto. Nedočkal som sa ani jediného: ďakujem. Iba riaditeľ školy mi povedal, že takého obetavého otca ešte nevidel.

Keď mala Alenka sedemnásť, odišla z domu. Jej matka si krátko nato našla milenca a rozviedla sa so mnou. Trinásť rokov môjho života vyšlo nazmar, lebo som veril v dobro.

Nič podobné neprajem nikomu…

 

 

 

Kam na dovolenku: Slovensko

18.05.2018

Slovensko je krásne. Zo všetkých krajín na svete ho mám najradšej. Prechodil som ho takmer celé. Od Kútú až po Kolbasov. Tatry Vysoké aj Nízke, Fatra Veľká i Malá, Magura, Roháče, Biele viac »

Prosím, poraďte mi. ..

11.05.2018

Mám taký problém. Neviem, ako sa chovať. Presnejšie, neviem, ako sa zachovať v niektorých situáciách, ktoré ma privádzajú do rozpakov. Tie rozpaky sú spôsobené rozpormi medzi tým, čo viac »

Kam na dovolenku: Tunisko

03.05.2018

„Chamsa“ – zahlásil inštinktívne po arabsky prvú sumu, ktorá podľa nepísaných zvykov býva asi trojnásobkom skutočnej ceny. Pravdaže, vzápätí sa opravil. „Fourty.“ Usmial sa a odkryl viac »

Francúzsko, migranti, Paríž

Francúzska polícia zlikviduje táboriská migrantov v Paríži

23.05.2018 10:27

Francúzsky minister vnútra nariadil polícii, aby v dohľadnom čase v Paríži pristúpila k likvidácii ilegálnych táborísk, v ktorých žije asi 2300 migrantov.

okresny sud bratislava, krajsky sud v bratislave

Pojednávanie s mužom v kauze fekálnych útokov sa opäť nekonalo

23.05.2018 10:13

Krajský súd opäť odročil verejné zasadnutie - odvolacie konanie vo veci Martina Macka, ktorého prokurátor obžaloval v prípade útokov močom či exkrementmi na ženy.

Benjamin Netanjahu

Po únikoch informácií sa izraelský bezpečnostný kabinet schádza v opevnenom podzemnom bunkri

23.05.2018 09:34

Zasadnutia izraelského bezpečnostného kabinetu sa najnovšie konajú v zabezpečenom podzemnom bunkri v Jeruzaleme.

kažimír, žiga

Slovensko je vo finále súboja o ďalšiu automobilku

23.05.2018 09:33

Slovensko sa dostalo do finále rozhodovania nemenovanej automobilky o umiestnení jej plánovanej investície.

nautilus

Nejasné správy o zlatých muškách

Štatistiky blogu

Počet článkov: 467
Celková čítanosť: 736681x
Priemerná čítanosť článkov: 1577x

Autor blogu