Založ si blog

Kam na dovolenku: . .. a kde na to vziať

 

Áno, slniečko už svieti čoraz viac, jarná únava zúri naplno a každý by už najradšej vypadol kamsi preč od problémov a starostí. Sloboda a demokracia, ako zvyknú nazývať tento ranný kapitalizmus, síce otvorila hranice, zato mnohým zahatala cestu k vytúženému moru nutnosťou zháňať chlieb svoj každodenný často až tak, že na nič iné nezostáva čas ani peniaze. Nečudo, že na toho, kto tu vypisuje články o tom, ako furt kamsi cestuje, pozerá ako na dáke čudo.

Áno, Slovák je tvor čudný. Čo tam po peniazoch, hlavne že sme zdraví. Peniaze boli a budú, len my tu nebudeme. Tržná ekonomika ho zaskočila ako cestárov prvý sneh a nevie sa zmieriť s tým, že všetko je za peniaze, hoci práve to je to, za čo kedysi štrngal kľúčmi. Hoci zväčša zarába oveľa viac ako kedysi, je oveľa nespokojnejší. Kde je zakopaný pes?

Nuž – zabite ma – pes je zakopaný v nárokoch. Sľúbili sme si lásku, ale životy nám ovládol konzum a ten vytlačil všetky city kamsi do stratena. Naháňanie sa za peniazmi nás ovládlo až tak, že zabúdame žiť. A kým jeden v pote tváre dobýja doslova každý krajec chleba, iný sa topí v miliónoch. Myslím, že väčšina ľudí sa má materiálne lepšie ako kedysi. S jedlom však rastie chuť a mnohí z tých, ktorí vyrastali na omastenom chlebe s cibuľou si dnes sťažujú na slabý výber švédskych stolov, lebo 100 druhov jedla sa im vidí málo. Slováci sú okrem toho geneticky zaťažení syndrómom veľkopanstva a najmä mladí – ako by povedala Ružičková – roupama nevědí, co by do tý huby dali.

Áno, je veľa ľudí, pre ktorých je dovolenka či cestovanie nemysliteľné. Splácajú hypotéku, deti im študujú, zamestnávateľ neplatí. Môžu sa strhať, aby zarobili na základné životné potreby, na nič iné im nezostávajú peniaze, čas a ani myšlienky. Sú to spravidla tí, ktorí ťahajú tento štát ako ťažkú káru plnú príživníkov a parazitov, čo im kradnú chlieb od úst, aby mali na nové autá a vily. A vraj všetko, čo tu človek má, len práca dáva statočná…

Na krásnej štrkovej pláži v meste Drvenik každý deň šantila partia českých dôchodcov. Toľko smiechu som už dávno nepočul. S jednou paňou z Prahy sme sedeli pri stole. Mala 82 rokov a sršala elánom. Vraj si sem každý rok chodí nabiť baterky. Pochovala už muža aj všetky tri deti a teraz sa s ňou vnuk súdi o jej vlastný dom. „To mám sedět doma a bulit?“ – pýtala sa. Obetovala deťom celý život, posledné dni chce vraj konečne žiť pre seba.

Áno, väčšina ľudí žije pre svoje deti. Keďže vyrastali na omastenom chlebe s cibuľou, sú radi, že môžu prispieť mladým na nové auto. Ešte sa neodučili cítiť skromnosť ako cnosť. Sú radi, keď môžu pomáhať. Žiť pre seba ich ešte nenapadlo. Ani nevedia, čo by pri tom mori robili, asi by sa tam nudili, a najlepšie sa cítia v tej svojej záhradke, do ktorej sa stonajúc s podlomeným zdravím každý deň vytrepú, lebo veď keď prídu deti, budú mať čerstvú zeleninku. Aj z dôchodku si pre nich odložili, len aby prišli a vnúčatká doviedli. To je ich najväčšia radosť. Nič krajšie si nevedia predstaviť…

Nuž, čo s tým? Každý máme svoje priority. Peniaze boli a budú, len my tu už nebudeme…

Kam na dovolenku: Slovensko

18.05.2018

Slovensko je krásne. Zo všetkých krajín na svete ho mám najradšej. Prechodil som ho takmer celé. Od Kútú až po Kolbasov. Tatry Vysoké aj Nízke, Fatra Veľká i Malá, Magura, Roháče, Biele viac »

Bol som nevlastným otcom

17.05.2018

Ak mám vychádzať z vlastných skúseností, poradil by som zaľúbeným mládencom toto: nikdy si neber za manželku rozvedenú ženou s dieťaťom. Je to veľké riziko. Alenka mala osem rokov, keď viac »

Prosím, poraďte mi. ..

11.05.2018

Mám taký problém. Neviem, ako sa chovať. Presnejšie, neviem, ako sa zachovať v niektorých situáciách, ktoré ma privádzajú do rozpakov. Tie rozpaky sú spôsobené rozpormi medzi tým, čo viac »

Francúzsko, migranti, Paríž

Francúzska polícia zlikviduje táboriská migrantov v Paríži

23.05.2018 10:27

Francúzsky minister vnútra nariadil polícii, aby v dohľadnom čase v Paríži pristúpila k likvidácii ilegálnych táborísk, v ktorých žije asi 2300 migrantov.

okresny sud bratislava, krajsky sud v bratislave

Pojednávanie s mužom v kauze fekálnych útokov sa opäť nekonalo

23.05.2018 10:13

Krajský súd opäť odročil verejné zasadnutie - odvolacie konanie vo veci Martina Macka, ktorého prokurátor obžaloval v prípade útokov močom či exkrementmi na ženy.

Benjamin Netanjahu

Po únikoch informácií sa izraelský bezpečnostný kabinet schádza v opevnenom podzemnom bunkri

23.05.2018 09:34

Zasadnutia izraelského bezpečnostného kabinetu sa najnovšie konajú v zabezpečenom podzemnom bunkri v Jeruzaleme.

kažimír, žiga

Slovensko je vo finále súboja o ďalšiu automobilku

23.05.2018 09:33

Slovensko sa dostalo do finále rozhodovania nemenovanej automobilky o umiestnení jej plánovanej investície.

nautilus

Nejasné správy o zlatých muškách

Štatistiky blogu

Počet článkov: 467
Celková čítanosť: 736684x
Priemerná čítanosť článkov: 1577x

Autor blogu