Založ si blog

Dal som ti život, čo dáš ty mne?

 

Kedysi som chodil s jedným dievčaťom, aj sme sa zasnúbili, ale neskôr rozišli. Hlavným dôvodom nášho rozchodu bola moja nádejná svokra, jej mama. Mala nejaké psychické problémy, vraj bola dieťaťom incestu, a hoci v bežnom živote vykazovala známky miernej dezorientácie, na niečo mala rozumu dosť. To niečo bol spôsob, ako si udržať lásku svojej rodiny. Nielen manžela, ktorý by jej zniesol aj modré z neba, ale aj svojich dvoch detí. Veľa toho nenahovorila, ale ony ju už poznali dokonale. Stačilo, ak sa na ne zadívala svojimi šedými očami a už si aj spytovali svedomie, čo zlé vykonali. Keď nestačil pohľad, prehovorila. „Zlatinko moje, vieš, ako ťa ľúbim, ale…“ To stačilo. To „ale“ otáčalo vo dverách jej syna, ktorý bol vychystaný na futbal, a jej dcéru, vychystanú na rande so mnou. „Prepáč“- hovorievala mi potom- „ale nemala by som kľud, keby som vedela, že chuderka mama sa doma trápi sama“. Chodili sme spolu takmer dva roky, a keby som nebol taký strašne zaľúbený, vzdal by som to oveľa skôr.

Prečo to spomínam?

Lebo som si istý, že tá moja nádejná svokra určite neskončila v starobinci a určite jej deti boli vďačné za všetko, čo pre ne urobila. Počul som to od svojej snúbenice veľakrát. „Veď mi dala život“ – proklamovala zanietene – „vypiplala ma z plienok, kŕmila, opatrovala, chránila. Veď ma ľúbi nadovšetko“ – a pozerala mi pri tom do očí tými svojimi krásnymi, šedými… Mali by ste to srdce niečo jej vyčítať?

Odvtedy uplynulo veľa času, moja snúbenica je ženou niekoho iného a aj ja som niekde inde, aj doba sa zmenila. Nikdy potom som sa už s takou vďačnosťou detí k rodičom nestretol. Zato som sa veľakrát stretol s názorom, že deti nemajú byť svojim rodičom za čo vďačné. Ony sa vraj na svet nepýtali a starostlivosť o svoje deti je ich povinnosť.  Nikdy predtým sa deti nemali tak dobre ako teraz, nikdy predtým nemali toľko práv a toľko možností – a nikdy predtým neboli také náročné a také nespokojné ako teraz. Hoci vo všetkých sférach života zúri tržná ekonomika a niečo za niečo, vzťah rodič-dieťa je jednosmerná diaľnica, kde jeden dáva druhý len berie. Často až do smrti. Dnešná generácia slovenských mamičiek je nesmierne obetavá, nezriedka až za hranice zdravého rozumu, a z detí vyrastajú egoistickí sebci, ktorí vedia len brať. Z masmédií sa denne valia správy o týraných deťoch, takže rodič žije v permanentnom strachu, aby za tyrana neoznačili aj jeho, ak sa na svoje dieťa krivo pozrie. Za tohto stavu zlyháva ten najzákladnejší prvok rodiny: výchova. Pripraviť dieťa na život totiž zďaleka nie je len pritakávať všetkému, čo si neznalé dieťa zmyslí, lebo za dverami bytu je svet, ktorý taký láskavý nie je. A tak sa na slovenských gaučoch a váľandách povaľujú tisíce mladých, zdravých a silných mládencov, ktorí sú nezamestnaní len preto, lebo „za päťsto euro ani z gauča nezlezie“. Že ich mama živí z platu často ešte menšieho, to ich netrápi. Im to tak vyhovuje. K ohľaduplnosti, empatii či súcitu ich nikto nevedie, naopak, zo všetkých médií sa valí záplava silných osobností, s ktorými nikto nevybabre. Ani oženiť sa neponáhľajú, chcú si hlavne užívaš, a nie sa o niekoho starať. Umiera aj láska, lebo všade je to len sex, a radosť z jej dávania je im cudzia. A ak im niekto niečo vytkne, okamžite to prehodia na iných: lebo naši, lebo Fico, lebo doba je zlá. Zodpovednosť je neznámy pojem.

Je čudná táto doba.

A z budúcnosti ide strach…

Chomelo

17.06.2018

Ak náhodou neviete, čo je to chomelo, rád vysvetlím. Chomelo je človek, ktorý má spomalené biologické pochody. Myslím si, že to súvisí s rozvojom prvej signálnej sústavy, ktorú tak pekne viac »

Hlboký smútok

15.06.2018

Celý život niečo hľadáme. Celý život na niečo čakáme. Prežívame svoje starosti, trápenia a bolesti a stále dúfame, že keď všetky pominú, bude nám konečne dobre. Medzitým čas uteká, viac »

Kto je sluha a kto pán

03.06.2018

Ľudia sú rôzni. Jedni sa vezú, iní ťahajú. Kedysi sme vedeli, že všetko, čo tu človek má, len práca dáva statočná, dnes sa snažíme túto pravdu akokoľvek „odžobať“. Túžba mať viac »

migrant, migranti, utecenec, dieta, matka

Expert: Migrantské centrá mimo EÚ budú mať slabé výsledky

21.06.2018 14:00

Európska únia bude terčom vydierania, bezpečnostná situácia bude zložitá a existujú obavy z hľadiska medzinárodného práva. To si myslítaliansky analytik Lorenzo Nannetti.

migranti, taliansko

Slovensko aj EÚ vyskúšajú migračné centrá

21.06.2018 14:00

Európa sa opäť raz pokúsi pohnúť s problémom migrácie, hoci si s ním nevie rady už od roku 2015, keď zažila najväčšiu utečeneckú vlnu.

sýria

Sýrske vládne sily ostreľovali pozície povstalcov na juhu krajiny

21.06.2018 13:53

Ide o novú vlnu násilia, ktoré ďalej marí medzinárodnú dohodu o deeskalácii napätia podporovanú aj Spojenými štátmi.

Angela Merkelová Abdulláh II. Jordánsko

Merkelová cestuje po Jordánsku a Libanone - krajinách pod náporom utečencov

21.06.2018 13:42

Do jordánskeho hlavného mesta Ammán pricestovala práve v období, keď sú migračná a azylová politika predmetom sporu otriasajúceho jej spolkovou vládou.

nautilus

Nejasné správy o zlatých muškách

Štatistiky blogu

Počet článkov: 470
Celková čítanosť: 749500x
Priemerná čítanosť článkov: 1595x

Autor blogu