Založ si blog

Dal som ti život, čo dáš ty mne?

 

Kedysi som chodil s jedným dievčaťom, aj sme sa zasnúbili, ale neskôr rozišli. Hlavným dôvodom nášho rozchodu bola moja nádejná svokra, jej mama. Mala nejaké psychické problémy, vraj bola dieťaťom incestu, a hoci v bežnom živote vykazovala známky miernej dezorientácie, na niečo mala rozumu dosť. To niečo bol spôsob, ako si udržať lásku svojej rodiny. Nielen manžela, ktorý by jej zniesol aj modré z neba, ale aj svojich dvoch detí. Veľa toho nenahovorila, ale ony ju už poznali dokonale. Stačilo, ak sa na ne zadívala svojimi šedými očami a už si aj spytovali svedomie, čo zlé vykonali. Keď nestačil pohľad, prehovorila. „Zlatinko moje, vieš, ako ťa ľúbim, ale…“ To stačilo. To „ale“ otáčalo vo dverách jej syna, ktorý bol vychystaný na futbal, a jej dcéru, vychystanú na rande so mnou. „Prepáč“- hovorievala mi potom- „ale nemala by som kľud, keby som vedela, že chuderka mama sa doma trápi sama“. Chodili sme spolu takmer dva roky, a keby som nebol taký strašne zaľúbený, vzdal by som to oveľa skôr.

Prečo to spomínam?

Lebo som si istý, že tá moja nádejná svokra určite neskončila v starobinci a určite jej deti boli vďačné za všetko, čo pre ne urobila. Počul som to od svojej snúbenice veľakrát. „Veď mi dala život“ – proklamovala zanietene – „vypiplala ma z plienok, kŕmila, opatrovala, chránila. Veď ma ľúbi nadovšetko“ – a pozerala mi pri tom do očí tými svojimi krásnymi, šedými… Mali by ste to srdce niečo jej vyčítať?

Odvtedy uplynulo veľa času, moja snúbenica je ženou niekoho iného a aj ja som niekde inde, aj doba sa zmenila. Nikdy potom som sa už s takou vďačnosťou detí k rodičom nestretol. Zato som sa veľakrát stretol s názorom, že deti nemajú byť svojim rodičom za čo vďačné. Ony sa vraj na svet nepýtali a starostlivosť o svoje deti je ich povinnosť.  Nikdy predtým sa deti nemali tak dobre ako teraz, nikdy predtým nemali toľko práv a toľko možností – a nikdy predtým neboli také náročné a také nespokojné ako teraz. Hoci vo všetkých sférach života zúri tržná ekonomika a niečo za niečo, vzťah rodič-dieťa je jednosmerná diaľnica, kde jeden dáva druhý len berie. Často až do smrti. Dnešná generácia slovenských mamičiek je nesmierne obetavá, nezriedka až za hranice zdravého rozumu, a z detí vyrastajú egoistickí sebci, ktorí vedia len brať. Z masmédií sa denne valia správy o týraných deťoch, takže rodič žije v permanentnom strachu, aby za tyrana neoznačili aj jeho, ak sa na svoje dieťa krivo pozrie. Za tohto stavu zlyháva ten najzákladnejší prvok rodiny: výchova. Pripraviť dieťa na život totiž zďaleka nie je len pritakávať všetkému, čo si neznalé dieťa zmyslí, lebo za dverami bytu je svet, ktorý taký láskavý nie je. A tak sa na slovenských gaučoch a váľandách povaľujú tisíce mladých, zdravých a silných mládencov, ktorí sú nezamestnaní len preto, lebo „za päťsto euro ani z gauča nezlezie“. Že ich mama živí z platu často ešte menšieho, to ich netrápi. Im to tak vyhovuje. K ohľaduplnosti, empatii či súcitu ich nikto nevedie, naopak, zo všetkých médií sa valí záplava silných osobností, s ktorými nikto nevybabre. Ani oženiť sa neponáhľajú, chcú si hlavne užívaš, a nie sa o niekoho starať. Umiera aj láska, lebo všade je to len sex, a radosť z jej dávania je im cudzia. A ak im niekto niečo vytkne, okamžite to prehodia na iných: lebo naši, lebo Fico, lebo doba je zlá. Zodpovednosť je neznámy pojem.

Je čudná táto doba.

A z budúcnosti ide strach…

Aká si mi krásna, ty rodná zem moja

19.03.2018

Moja rodná zem znova krváca. Tentoraz to nespôsobili nájazdy krvilačných Avarov, Turkov, Tatárov, či Germánov. Už máme konečne svoju vlasť, to naše krásne Slovensko, vo vlastných rukách. viac »

Svet vybabrávačov a parazitov

12.03.2018

Možno je to prírodný zákon. Možno je vybabrávanie len pokročilejšou formou boja o prežitie, lebo človek sa vymanil z prírody tým, že deklaruje ochranu slabších jedincov a tým silnejším viac »

Bilboard v našej záhrade.

07.03.2018

Robili to už v starom Egypte. Keď sa k moci dostal faraón Echnaton, dal odsekať všetky nápisy, velebiace boha Amona, a nariadil vytesať do kameňa meno nového boha. Keď ho zavraždili, jeho viac »

PREZIDENT: Zostavovanie novej vlády

Novým riaditeľom kancelárie predsedu vlády sa má stať Rastislav Rybanský

24.03.2018 12:22

Rastislava Rybanského nazval Pellegrini "slušným človekom, ktorému dôveruje."

Earns Facebook

Akcie Facebooku majú za sebou hororový týždeň

24.03.2018 12:12

Akcie sociálnej siete Facebook tento týždeň klesli o 13 percent. To bol najhorší týždenný výkon od júla 2012.

John Bolton

Trump vytiahol jastraba z vojny proti Iraku

24.03.2018 11:57

Za poradcu pre národnú bezpečnosť si americký prezident vybral jastraba z administratívy Georgea W. Busha, 69-ročného Johna Boltona.

Arnaud Beltrame

Zomrel zranený policajt, ktorý sa pri rukojemníckej dráme na juhu Francúzska vymenil za rukojemníkov

24.03.2018 11:10

Počet obetí piatkového teroristického útoku tak podľa francúzskych médií vzrástol na štyri, ďalších 15 osôb utrpelo zranenia.

nautilus

Nejasné správy o zlatých muškách

Štatistiky blogu

Počet článkov: 449
Celková čítanosť: 701477x
Priemerná čítanosť článkov: 1562x

Autor blogu